Oud Alkmaar Inhoudsopgave Van de voorzitter Jaargang 31, nummer 3 - 2007 57 Emilie Gordenker en Harry de Raad Alkmaar In de winter. Een weer opgedoken schilderij van Salomon van Ruysdael 63 Redactie Oud Alkmaar De 'Geschiedenis van Alkmaar'. Jurjen Vis, Peter Bitter en Herman Kaptein aan het woord over het nieuwe boek 68 Lisa Oskamp Demping van Kooltuin, Verdronkenoord en Mient. De strijd om de openbare ruimte, 1875-1935 76 Annelies Veronica Janssen Achter de gevel. Een monumentaal notaris kantoor op de kop van de Wilhelminalaan 79 Alkmaar varia 80 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Harry de Raad. Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Regionaal Archief Alkmaar, Postbus 9232, 1800 GE Alkmaar. Druk Ter Burg Offset, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Salomon van Ruysdael, 'Alkmaar in de winter', 1656. Detail. Collectie National Gallery van Schotland, Edinburgh. Foto: National Gallery Achter: Eerste blad van een uitgave van de bijbel door kerkvader Hiëronymus, voorzien van latere commentaren. Het boek is ca. 1480 uitgegeven in Bazel en behoort tot de oudste boeken van de Alkmaarse stadslibrije. Collectie Regionaal Archief Tijdens de 8-oktoberviering in de Grote Kerk van Alkmaar werd de nieuwe Geschiedenis van Alkmaar gepresenteerd. Burgemeester Bruinooge kreeg het eerste exemplaar aange boden evenals de vijf aanwezige oud-burgemeesters. Leden van de Historische Vereniging kunnen het boek in het Regionaal Archief tegen de kortingsprijs van 24,95 ophalen. Onder notering van naam- en adresgege vens geldt dit ook voor leden die hebben vergeten in te tekenen! Wij roepen u op het boek op te halen vóór het einde van het jaar. Let wel: het boek is dermate zwaar dat het niet per post wordt verzonden. Een unieker Alkmaars Sint-Nicolaas of Kerstcadeau is bijna niet denk baar. Het bestuur van de Historische Vereniging is bijzonder verheugd met het verschijnen van deze buitengewone en voor een breed publiek toegankelijke publicatie. Dank en waardering gaan dan ook uit naar het bestuur van de Stichting Gedenkboek, de redactie en vooral de auteurs van de Geschiedenis van Alkmaar. Een ander hoogtepunt is de traditie van de Puienprijs van de Historische Vereniging. Deze prijs is inmiddels uitge groeid tot een gewilde en gerenommeerde onderschei ding. Dit jaar is de Puienprijs op 21 november uitgereikt door de nieuwe burgemeester van Alkmaar, de heer Bruinooge. De Puienprijs is ingesteld met het doel om het unieke gevel- en straatbeeld van Alkmaar te behouden en/of op verantwoorde eigentijdse wijze te verfraaien. Met deze prijs spreken we als Historische Vereniging ieder jaar onze waardering uit voor degenen die de gebouwde omgeving in Alkmaar wezenlijk verrijken. Verdere infor matie over de Puienprijs vindt u in dit tijdschrift. Graag wens ik u, mede namens het bestuur, plezierige feestdagen en een goede jaarwisseling toe. Wellicht tot ziens bij een van onze activiteiten. Harold D.E.Bos

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 2