nfi ffln Najaarsprogramma 2007 Bloemstraat26-28 Kanaaldijk 244 Stuartstraat 3-5 Hoek Voordam-Zijdam Bloemstraat 44 architect na een publieke afwijzing in de gemeente raad de handschoen heeft opgepakt en er een fraai eigentijds complex van gemaakt heeft, dat zich toch goed voegt in de historische gevelwand. Vooral op deze zeer gevoelige locatie tegenover de Waag zou een pand met rechthoekige pent- houses leiden tot een schaalvergroting welke detonerend zou zijn in de omgeving en door de afwijking van het beeldkwaliteits plan tot ongewenste precedentvorming zou leiden. Binnen een eeuw zijn op deze zichtlocatie wel vier gevels te zien geweest! Ten slotte ook dit jaar weer een nominatie in Koedijk. Het historische dorpslint is wederom verrijkt met een stolpboerderij (Kanaaldijk 244), een initiatief van de stichting Johannes Bos. De winnaar in deze categorie is het pand Bloemstraat 44. Eervolle vermeldingen Evenals voorgaande jaren zijn er een paar eervolle vermeldingen van panden of puien, die om verschillende redenen niet genomineerd konden worden, maar door behoud, groot onderhoud of herstel toch het vermelden waard zijn. In de eerste plaats is dit de zeer geslaagde restauratie van de monumentale gevel van het Moriaans- hoofd in de Langestraat, een onderdeel van het Alkmaarse Stadhuis. Daarnaast is het initiatief om de niet actuele, maar wel karakteristieke reclame aan het pand Hofstraat 26 weer zichtbaar te maken vermeldenswaard 'Gevels des aanstoots' De Puienprijscommissie stelt jaarlijks een paar excessen aan de kaak van panden, die al lang niet meer voldoen aan redelijke eisen van welstand en zich in een deplorabele staat bevinden. Een verwaarloosd gebouw roept vaak extra vandalisme op en kan verloedering van een straat beeld met zich meebrengen. De voorbeelden daarvan bevinden zich dit jaar aan Varnebroek 40, waar het pand van een rijwielhandel er al jaren verwaarloosd bij staat. Op de hoek van de Emmastraat en de Prins Hendrikstraat staat een monumentaal pand dat sterk verwaarloosd is en een noodzakelijke restauratie behoeft. Ten slotte een stolp boerderij aan de Boekelermeerweg 7. De planvorming voor de Boekelermeer voorzag erin de cultuurhistorische structuur gedeeltelijk te behouden. Het behoud van de Boekelermeerweg met de karakteristieke stolpen is daarvan een onderdeel. Eén van de boerderijen is een paar jaar geleden fraai gerestaureerd, maar Boekelermeerweg 7 staat geheel te verloederen. Minimaal is hier conserverend onderhoud gewenst tot de tijd dat zich een nieuwe (zakelijke) gebruiker aandient. Wij moeten zuinig zijn op de stolpen die Alkmaar nog telt. Henk de Visser Het najaarsprogramma is van start gegaan met een diavoorstelling waar de heer Joop Sik op zijn bekende boeiende wijze Alkmaar oud en nieuw liet zien. Op zondag 7 oktober was de "Alkmaar Ontzet" wandeling. Gestart werd om 13.30 uur bij de molen van Piet. Meer dan 100 belangstellenden hadden zich op dit tijdstip verzameld. De rondleiding voerde langs allerlei punten in de stad die iets met de belegering te maken hadden. Drie gidsen verzorgden de wandeling, die mede door het prachtige weer zeer werd gewaardeerd. Op 24 oktober schotelde de heer Harry de Raad van het Regionaal Archief ons een zeer interessant programma voor onder de titel "Alkmaar in kaart" waarin hij ons aan de hand van een computerpresentatie tot in detail met de oudste kaarten van Alkmaar liet kennismaken. Het onderwerp bleek te veel te omvatten voor een avond dus over enkele jaren krijgen wij het vervolg. Guus Breebaart Oud Alkmaar 2007 83

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 29