Van de secretaris Puienprijs 2007 HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR Nieuwe website Ondanks het historische karakter van de Historische Vereniging Alkmaar, is de HVA niet achtergebleven bij de ontwikkelingen op de digitale snelweg. Steeds meer verloopt het contact met leden en organisaties via het internet en ook het zoeken van (historische) informatie gaat snel en eenvoudig. Al enkele jaren beschikt de HVA over een eigen website waar de leden makkelijk informatie kunnen vinden over lezingen en wandelingen, over de doelstelling van de HVA, over de inhoud van het tijdschrift (waarbij alleen de inhoudsopgave gepubliceerd wordt) en op de hoogte worden gehouden met nieuwtjes. Onlangs is de website door ons bestuurslid Marlies ten Berge vernieuwd. U kunt ons nog steeds vinden onder de naam www.historischeverenigingalkmaar.nl, maar ook op de naam www.hvalkmaar.nl. Marlies houdt de website up to date zodat de leden zich direct op de hoogte kunnen stellen van de actualiteit rond de historie van Alkmaar. Heeft u leuke dingen te melden die niet op de site kunnen ontbreken, meldt u ze op het emailadres info@historischeverenigingalkmaar.nl. Vrijwilligers Niet alles gaat gelukkig via de elektronica. Zoals u van ons gewend bent, staan wij vaak met een kraampje bij allerlei gelegenheden om de Vereniging te promoten. Dit is leuk werk, maar soms wat veel voor een klein clubje mensen. Wij zoeken dan ook leden die ons werk willen steunen in de vorm van hulp bij de promotie. Als u interesse heeft om eens een dagdeel in ons kraampje te staan, bel dan even met de HVA (tel. 072-5153857) of stuur een mailtje naar info@historischeverenigingalkmaar.nl met vermelding van uw naam en adres. Incasso Houdt u er rekening mee dat de contributie voor 2008 eind februari wordt afgeschreven. Indien u een machtiging tot incasso heeft opgegeven, treft u geen aparte brief met dit onderwerp in het tijdschrift aan. Voor zaken rond de contributie kunt u mailen naar: leden@historischeverenigingalkmaar.nl. Annelies Veronica Janssen Als u dit leest zijn de Puienprijzen 2007 al weer uitgereikt. Toch blijft het belangrijk, dat u ook op de hoogte bent van de verdiensten van de eigenaren van panden, die het net niet haalden. Vandaar een overzicht van alle genomineerde en nog enkele andere panden, naast uiteraard een vermelding van de winnaars. Criteria In de vier categorieën van de Puienprijs zijn er dit jaar weer vele nieuwe, vernieuwde of gerestaureerde gevels door de Puienprijscommissie bekeken. Er wordt dan gekeken of de gevel van een dusdanige kwaliteit is om mee te dingen naar de jaarlijkse Puienprijs. De commissie ziet een toenemende kwaliteit, vooral van winkelpanden. Dat komt wellicht ook omdat er sinds 2004 een wel standsnota is waarin omschreven staat waaraan een bouwplan minimaal moet voldoen. Het gaat bij de Puien prijs natuurlijk niet om die minimale prestatie, maar om een bijzondere prestatie! Eigentijdse bedrijfspanden Het aantal nieuwe puien in het historische gebied van Alkmaar, dat voor de Puienprijs-beoordeling in aanmerking komt, was dit jaar beperkter dan andere jaren. Ook vielen panden af omdat bijvoorbeeld alleen de pui was vernieuwd en de bovengevel veronachtzaamd werd. Een goed voorbeeld hiervan is Langestraat 88. De pui van H&M is goed passend in de 19de-eeuwse gevel en zonder meer een aanzienlijke kwaliteitsverbetering ten opzichte van de voorgaande situatie, maar aan de kozijnen op de bovenetage (helaas verwaarloosd en gedeeltelijk verrot) is niets gedaan! Voor de kwalitatieve uitstraling van een winkelpand is de gehele gevel van belang. Genomineerd in deze categorie werden dit jaar: Groot Nieuwland 1, een eenvoudige winkelpui, maar aange bracht met respect voor het geveltje; de bakstenen gevel werd gereinigd en gelukkig niet geschilderd zoals de aanvrager eerst van plan was. In Huigbrouwerstraat 9 liet de firma Bötger de puien van twee panden voorzien van een natuurstenen beplating en is de parcellering tussen de panden hersteld. Uitgangspunt is steeds dat individuele panden herkenbaar blijven, ook als er een grotere winkel achter gehuisvest is. Een uniek zakelijk pand is de voormalige Stadstimmerwerf aan de Keetgracht, waarin thans de woningbouwvereniging 'Van Alckmaer' gehuisvest is. Op de binnenplaats is een 8o Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 26