Alkmaar varia Studenten in de stadslibrije Website alkmaars.nl Het Van der Meij College Reacties De grotendeels uit de 16de eeuw daterende Alkmaarse stadslibrije, bewaard in het Regionaal Archief, wordt momenteel onderzocht door een werkgroep van de opleiding Boekweten schappen en handschriften kunde van de Universiteit van Amsterdam onder leiding van dr. P.J. Verkruijsse. Het onderzoek, dat al een jaar bezig is, heeft veel nieuwe informatie opgeleverd. De neerslag ervan - waaronder de doctoraalscriptie over de geschiedenis van de stadslibrije - is voor iedereen te raadplegen op een speciaal daarvoor ingerichte website: http://cf.hum.uva.nl/bookmaster/librije. De website www.alkmaars.nl is gewijd aan de Alkmaarse historie. Te zien zijn oude foto's, filmpjes en driedimensionale reconstructies van verdwenen Alkmaarse gebouwen. Bedoeling van de site is om de 'tijden van weleer' weer tot leven te brengen. Het geheel is fraai vormgegeven. Met name de recon structies spreken tot de verbeelding: te bewonderen zijn tot dusver de kastelen Middelburg en Nieuwburg (zie plaatje), de in de 19de eeuw afgebroken klokkentoren van de Grote Kerk en de vesting Alkmaar in 1573. Op de website worden duidelijke stellingen inge nomen. Rode draad is het streven tot behoud van het historisch stadsbeeld. Oprichter en beheerder van de website is de 31-jarige Alkmaarder Remco Groen. Hij heeft de site opgedragen aan de Alkmaarse verzets held G.H. Cevat. Onlangs presenteerde Groen met anderen het plan om in de Oudorperpolder een van de voormalige dwangburchten van de Hollandse graven te herbouwen. Lezers van de onderwijshoofdstukken in de Geschie denis van Alkmaar zal het zijn opgevallen, dat er nog al wat scholen vernoemd zijn r naar in de geschiedenis van Alkmaar belangrijke perso nen. Aan deze lijst wordt in 2008 iemand toegevoegd, die zowel figuurlijk als letter lijk zijn sporen verdiend heeft. Immers, vlak naast het Regionaal Archief verrijst op het ogenblik een nieuw schoolcomplex, bestemd voor het zogenaamd Facilitair Centrum Noord. Onder deze naam zijn de beroepsgerichte opleidingen in de sectoren 'econo mie', 'techniek' en 'zorg welzijn' van de vmbo- afdelingen van de CSG Jan Arentsz, de OSG Willem Blaeu en het Stedelijk Dalton College samengevoegd. Omdat de betreffende leerlingen met de bovenge noemde naam veel moeite zullen hebben, is het per soneel van de drie genoemde scholen gevraagd met suggesties te komen voor een nieuwe naam. Docent Jurgen Lamers van het Dalton leverde meer namen in waaronder ook 'Nieuwburg' naar het in de buurt gelegen voormalig kasteel. Winnend was echter zijn suggestie 'Van der Meij' naar de bekende stadstim merman uit de tijd van het beleg. Hij gaf daarvoor twee argumenten, namelijk wat past beter bij een school waar techniek een belangrijke sector is dan de naam van een beroemde timmerman, en ten tweede, toen Maarten Pietersz. van der Meij tijdens het beleg de stad uitsloop met briefjes in zijn polsstok om in Schagen Sonoy om hulp te vragen, moet hij vrijwel het terrein gepasseerd zijn waar de school nu gebouwd wordt. Dit alles leverde Jurgen Lamers een prijs en Alkmaar weer een passende schoolnaam op. Oud Alkmaar wil graag uw mening horen over het nieuwe geschiedenisboek. U kunt uw reacties sturen naar de redactie, p/a Regionaal Archief Alkmaar, Postbus 9232, 1800 GE Alkmaar of naar boek@hvalkmaar.nl. Het hoeft niet meteen een uitvoerige recensie te zijn, ook kleine correcties en aanvullingen zijn welkom. Oud Alkmaar 2007 79

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 25