Links: De Micnt, ca. 1900. Op de voor grond een telefoon mast. Collectie Regionaal Archie/ Rechts: K. de Heer, 'De Mientgezien vanaf de Kraan- buurt', 1944. Collectie Regionaal Archie/" Verdronkenoord te zijn, omdat de voordelen van het verkeer duur gekocht zouden zijn. Enkele verenigingen doen eind 1934 hun zegje. De Nederlandsche Oudheidkundige Bond is tegen demping, omdat de grachten Alkmaar een bijzondere bekoring geven en daardoor bijdragen aan het toerisme. De Vereniging Hendrick de Keyser en de Bond Heemschut laten weten dat ze demping stedenschennis van het ergste soort vinden. De Vereniging Oud Alkmaar, in 1925 opgericht naar aanleiding van verschillende dempingsplannen, is ook tegen de voorgenomen demping. De oprichting van Oud Alkmaar is overigens geen specifiek Alkmaars fenomeen, het past in een landelijke trend. Alle belang rijke Hollandse steden kregen namelijk rond 1900 hun oudheidkundige vereniging. Deze verenigingen, hoewel verschillend van aard en doelstelling, hadden gemeen dat ze probeerden om alle Nederlanders, ongeacht politieke richting of levensbeschouwing, op landelijk of lokaal niveau aan een nationaal thema te binden: het waken voor het Nederlandse stads- en landschapsschoon. Eind 1935 meldt het Werkcomité inzake de demping van het Verdronkenoord dat deskundigen adviseren tot demping en overkluizing van het Verdronkenoord tussen de beide stenen bruggen. Steden schoon gaat dan misschien wel verloren, maar het bevordert handel, nijverheid, verkeer en toerisme. De gemeentelijke Commissie Inzake Waterverontreiniging is het hier niet mee eens. Bij overkluizing zullen de uitwasemingen zich onder het overkluisde gedeelte ophopen, waardoor bij de uiteinden een sterkere concentratie aan afvalstoffen naar buiten komt. Ook is het dan kostbaarder en moeilijker om de modder die zich in het overkluisde gedeelte afzet periodiek te verwijderen. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad om niet tot demping over te gaan. Wat opvalt, is dat het rond 1913 vooral particulieren zijn die hun mening uiten, terwijl in de jaren dertig ook verenigingen een bijdrage leveren aan het publieke debat. Na ruim 74 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 20