■1JUI of gedempt moet worden. De directeur Bouw- en Woningtoezicht vertelt de gemeente dat dit onzin is, al kan uit baggeren geen kwaad. De Kamer van Koop handel is van mening dat de uitvoering van het dempingsplan goed is voor de werkgelegenheid en dat de ruimte die zal ontstaan gebruikt kan worden door het verkeer. Ondernemers bepleiten demping van de Kooltuin, omdat dit noodzakelijk is voor de handel. Het dreigt nu echt tot een demping te komen, waarop de landelijke politiek besluit een tegengeluid te laten horen. De bekende vakbondsman Henri Polak spreekt in de Eerste Kamer van vandalisme, omdat het stadsschoon door demping vernield wordt. Ook het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bemoeit zich ermee. Het vraagt waarom men denkt over demping, omdat dan kan worden nagegaan of deze gronden ernstig genoeg zijn om een stuk stadsschoon te vernielen. Het college van B. en W. besluit daarop advies te vragen aan de Delftse professor architectuur J.A.G. van der Steur, die aanraadt naar andere oplossingen te kijken. Tijdens de raadsvergadering van september 1921 lijkt er schot in de zaak te komen. B. en W. zijn van plan de zaak nog eens te onderzoeken uit het oogpunt van het stadsschoon, helemaal omdat er nu in de Eerste Kamer over gesproken is. De Schoon heidscommissie adviseert voorzichtigheid, maar toch heeft de gemeente al een volledige begroting van de kosten van de demping op laten maken: het zal 31.900 gulden gaan kosten. Het besluit valt uiteindelijk op de gemeenteraadsvergadering van maart 1922 als een motie wordt ingediend om bij nader inzien niet over te gaan tot demping van de Kooltuin. Opnieuw verliezen de tegenstanders van demping terrein aan de voorstanders, maar toch behouden ze de meerderheid: het voorstel wordt aan genomen met elf tegen acht stemmen. Hiermee is de discussie over de eventuele demping van de Kooltuin gesloten. De J. de Bleyker, 'Verdronkenoord gezien vanaf de Kraanbuurt', 1858. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2007 71

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 17