De Latijnse school bevond zich sinds 1595 aan de Doelenstraat. Op deze uit 1799 daterende tekening van een anonieme kunstenaar is links het woonhuis van de rector met het in^jan^spoortje van de school zichtbaar. Collectie Regionaal Archie/ verhuizing van het stadhuis naar een geschiktere en bijzonder aangename plek, met de grootste kosten en opofferingen laten uitbreiden. De zeer illustere vroed schap wil immers dat er niet alleen voor de kinderen van de burgers, maar ook voor die van naburige en vreemde volkeren, op dezelfde bewonderenswaardige manier wordt gezorgd. De leiding van hun onder wijs en opvoeding voert nu met uiterste waakzaamheid de heer Ludolf Potter8 uit Groningen, een zeer geleerd man en ons zeer toegenegen. Na de bevrijding van onze stad van de belegering door de Spanjaarden, uit de beroemde school van de Oost-Friese graven beroepen, breidde hij uw school uit met een opvallend aantal edele en ontwikkelde jongens en jonge mannen en bracht haar enigermate terug tot haar voormalige roem. Voor het ver groten van het gemak van docenten zowel als studenten hebt u het zuidelijke deel van de grote kerk voorzien van een open bare bibliotheek, uitgerust met allerlei soorten boeken, die als het ware de hele stad uitnodigt en aanspoort tot het beoefe nen van theologie en filosofie. WAAROM HET PRETTIG WONEN IS IN ALKMAAR Ook ontbreekt het niet aan andere gemak ken en geneugten van het leven, die de geest van burgers en studenten vullen met ongelofelijk genot en ze zo vermaken, datje zou zeggen dat deze stad het ware domicilie van de Muzen is. Zoveel ver gezichten zijn er immers, zoveel wandel routes in elk jaargetijde, die naar Egmond, naar Bergen en naar de duinen en tot hele maal bij de zee en de oceaan voeren, door vlakke landerijen, zonnig en erg mooi, met hier en daar bomen, tuinen en heuvels, met dalen die erg gewild zijn bij voedsel zoekende konijnen en vogels. En al die dingen zijn stuk voor stuk een wonder baarlijke lust voor het oog voor de mensen die er naar kijken en ze onderrichten de geest door de beschouwing van Gods won derbaarlijke almacht en onmetelijke goed heid. Tenslotte heerst hier door de bloot stelling aan de gematigde stralen van de zon een klimaat dat zo mild is wat betreft de lucht en het weer en zo gezond, dat besmettelijke ziekten van het lichaam maar heel zelden woeden als gevolg van een slecht klimaat (behalve wanneer ze universeel zijn), maar, zou ik wel durven zeggen, meer als gevolg van besmetting. En dit zachte klimaat brengt, in combina tie met de goede grond, sterkere lichamen voort en leidt tot geestkracht, scherpte en een buitengewoon heldere scherpzinnig heid van het verstand en doet de stad in gulle mate goed. In deze stad bestaat immers, door de vruchtbaarheid van de grond en de nabij- 34 Oud Alkmaar 2007

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 8