LIBER VI GE SIM VS- SEXT VS DE PENIS AC OBSERVATIO J. Alkmaar. Om de praktijk van de genees kunde te leren moest men naar een buiten landse universiteit. Veel aanstaande medi ci uit ons land gingen daarvoor naar Italië, zo ook Van Foreest. Van 1540 tot 1543 stu deerde hij vooral in Bologna, maar ook aan de universiteiten van Padua en Ferrara. Op 29 november 1543 behaalde hij de doctors titel aan de universiteit van Bologna. Vervolgens ging hij naar Frankrijk en maakte daar kennis met de beroemde arts Jacques Dubois Qacobus Sylvius). Sylvius hielp Pieter een eigen praktijk op te zetten in Pithiviers, een stadje in de buurt van Orléans. De eerste gevalsbeschrijvingen in de Observationes dateren al uit deze periode. In mei 1546 was Van Foreest al weer terug in Alkmaar. De reden is niet helemaal dui delijk. Misschien kwam hij terug op ver zoek van zijn vader, er is ook geopperd dat de mogelijkheid om stadsgeneesheer te worden voldoende aantrekkelijk was om er voor terug te komen. Echter, in beide dedi caties aan Alkmaar benadrukt hij dat hij geen honorarium kreeg van de stad in die periode en dat hij veel burgers gratis heeft behandeld Eind september 1546 trouwde hij met Eva van Teylingen (1525-1595], eveneens uit een aanzienlijke Alkmaarse familie. Het echtpaar kreeg vier kinderen, die allen jong overleden. Van Foreest bleef twaalfjaar in Alkmaar. In 1557 kreeg hij het verzoek stadsgenees heer van Delft te worden. Daar woedde op dat moment een pestepidemie, die veel levens kostte. Door hygiënische maatrege len slaagde hij erin de sterfte terug te brengen. De dedicatie van boek 6-7 aan de stad Middelburg is helemaal aan de pest gewijd. Pieter werkte vele jaren als stads- arts van Delft en behandelde soms ook Caritas [liefdadigheid] en Sapientia (wijsheid) aan het bed van een zieke. Illustratie uit 'Degloriose virgine Maria', een schoolzang door Kempo van Texel, rector van de Latijnse School, te vinden in het oudste tn Alkmaargedrukte boek uit ca. 1518. Collectie Regionaal Archie/ Begin van boek 26 van de 'Observationes' in een exemplaar van de 'Opera omnia' van Foreest, uitgegeven in Franl/urt in 1634. Collectie Regionaal Archie/ VlRG^E VITIIS. Detbfceffapenis inperinao infiJluUmabeunte, iu ex- inJctnttarncarnü,cumJltUtcidio,&dyfuri(ty vlcerercnum Oud Alkmaar 2007 31

Oud Alkmaar | 2007 | | pagina 5