■Bï Vaag zijn de medaillons te zien in de onderste delen van de ramen van de raadzaal op deze foto uit 1912, genomen vóór de verbouwing van het stadhuis. Collectie Regionaal Archief Medaillons van schepen Screvel Dircxss en van schout Anthonij van Neerevliet vensters van een drietal vertrekken: de raadzaal, de vestibule en de polderkamer. In 1912 volgde een nieuwe verbouwing waarbij de bestaande vensters werden vervangen door kruisvensters. De medaillons werden hierbij tijdelijk ver wijderd. Na de herontdekking in 1927 werden de medaillons herplaatst, maar nu alleen in de raad zaal. Het verhaal kreeg een vervolg, want het gemeentebestuur was zo ingenomen met de herplaatste medaillons, dat men al gauw op het idee kwam om nog vier (het werden uiteindelijk vijf) nieuwe gebrandschilderde medaillons met wapens van burgemeesters te laten aanbrengen in de vestibule bij de raadzaal en in de polderkamer. In de jaren veertig moesten de medaillons van de vestibule plaatsmaken voor twee grote gebrandschilderde ramen, namelijk het raam geschonken door de burgers van Amersfoort (in 1941 vervaardigd door W.J. van Dam) en het 'bevrijdingsraam' van J.H. Ooms (1947). Ze werden samen met een nieuw medaillon voorzien van het wapen van burgemeester F.H. van Kinschot herplaatst in de ramen van de polderkamer. Het aantal medaillons groeide zodoende tot 24 stuks. Tegenwoordig is er meer fraai gebrandschilderd glas in lood te bewonderen in het stadhuis. In het recent verschenen boek over het stadhuis 0.C.M. Cox en anderen) komen de kleurige ramen nauwelijks aan de orde. Dit motiveerde mij een artikel over de gebrandschilderde medaillons te schrijven. 2

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 4