Herman Gouwe Een Alkmaarse notariszoon die schilder wilde worden Joop D. Kila Bespreking van Monique Dickhaut, Herman Gouwe (1875-15165). 'Leven langs lange lijnen'Deel 2 van de Biografiereeks van het Museum Spaans Gouvernement te Maastricht Wat zou de reden zijn dat de naam Herman Gouwe de meeste Alkmaarders weinig of niets zegt. De meesten hebben wel eens van Koos Stikvoort gehoord, de namen Henk van den Idsert en Dirk Oudes zijn ook niet onbekend, maar de naam Gouwe roept geen herkenning op. Misschien komt het omdat hij al op jeugdige leeftijd zijn geboortestad verliet om er slechts zelden meer terug te keren. Toch behoort hij tot de stadgenoten die wel sporen in de geschiedenis hebben nagelaten, al voorspelde zijn vader hem toen hij nog een jongen was, dat er niet veel van hem zou terechtkomen. Dat vertelt hij tenminste in zijn memoires, die hij aan het eind van zijn 90-jarig leven schreef "In de loop der jaren bleek dat ik op school niet deugde. Ik hield van de straat, het bos, de waterkant, de koude windhoek tussen de Grote Kerk en het beboomde plein. Mijn schoolmakkers waren van de straat en elk schooiertje dat er flink uitzag en fantasie voor streken had, was mijn A.H. Gouwe, bondgenoot. Vanwege mijn ongebonden gedrag stuurde mijn vader mij naar een kost- Bron: Dickhaut, Herman Gouwe school in Amerongen. In de klas werd begonnen met wiskunde en algebra en toen bleek plotseling dat ik niet altijd zo dom of onwillig was, want dit ging als gesmeerd. Het doorzien van problemen uit verhoudingen van lijnen en hoeken, de logische gevolg trekkingen maken die de gestelde uitkomst bewijzen, dat was levenslust. Het was of er een licht in mijn ziel was opgegaan". Gelukkig dat Gouwe aan het eind van zijn leven zijn levensherinneringen op papier heeft gezet, want anders hadden we niet zo veel geweten van het leven en denken van deze toch wel bijzondere Alkmaarder.

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 5