Achter de gevel .1 gezien Annelies Veronica Jansen 'Achter de^evel' is een nieuwe rubriek waarin we telkens de bewoners van een historisch pand vragen hoe het is om in een dergelijk huis te wonen. We vragen naar hun aanpassingen aan de hedendaagse eisen van comfortabel wonen, of ze zich veel moeten ontzeggen, wat er tegenover staat om een historisch pand te bewonen. De eerste bewoner van een historisch pand die we bezoeken is de voorzitter van onze Historische Vereniging, Harold Bos. Samen met zijn partner, een architect van moderne woonhuizen, bewoont hij een pand aan de Wilhelminalaan. Veel van de huizen ter hoogte van het gebouw dat toegang geeft tot de Singelgarage, zijn van de hand van stadsarchitect Klaas Bakker. Ze zijn gebouwd eind 19de eeuw, begin 20ste eeuw. "Wat ons huis betreft, zijn we er niet zeker van welke architect het heeft ontworpen," zo begint Harold zijn verhaal over het huis dat hij samen met zijn partner eind 2003 kocht. "Maar aangezien de huizen op veel punten een gelijkenis vertonen, vermoeden we dat ons huis ook van Bakker is". Gezeten aan de grote mahonietafel in de keuken met uitzicht op de tuin, vervolgt hij: "Wij komen beiden uit een oud huis. Dus wat comfort betreft, of misschien het gebrek daaraan, zijn we wel wat gewend. Het is vooral 's winters wel eens aanpassen. Je kunt bijvoorbeeld niet in de serre zitten als het koud is en waait. Dan verkassen we naar het midden van de kamer". Het huis telt vier verdiepingen. De parterre, de 'rez-de-chaussee' bevat een spreekkamer, een wachtruimte en een ruime keuken. Naast de wachtruimte is een deur met een gezandstraalde ruit voorzien van een gestileerde bloemen vaas waarin het licht vanuit de tuin danst. De keuken met de vijftiger jaren Bruynzeelkasten biedt uitzicht op de tuin, waar een romantisch slingerend paadje naar het prieel voert. "De overweging die we maakten toen we hiernaartoe verhuisden was of we het huis zouden houden zoals het was of zouden aanpassen aan de tijd waarin het gebouwd was. We kozen er allebei voor om het huis zoals het was te respecteren. Je ziet het nogal eens gebeuren dat een huis bestaat uit een verzameling van allerlei stijlen die er met verbouwingen in geslopen zijn en waarbij mensen het huis helemaal weer in een stijl terug- De gevel van Wilhelminalaan 6 Glas-in-loodraam in de salon 23

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 31