wel eens wat duiven koerden vermocht de concentratie niet te storen. Maar ook hier moesten de leden uiteindelijk weer zelfde consumpties regelen en wat nog meer stoorde was, dat het gebouw vooral in een koude winter met donkere avonden wel erg afgelegen lag. Nadat V.V.V. in 2000 was overgegaan naar 't Trefpunt aan de Louise de Colignystraat is het Koerhuis nog afgebrand, maar tot blijdschap van de duiven en hun vrienden is het intussen ook weer opgebouwd. Ik denk dat in de loop van de honderd jaar van haar bestaan zich een kleine duizend personen als lid bij V.V.V. hebben aangesloten. Als we de jeugd buiten beschouwing laten, die zich tussen 1973 en 1996 voornamelijk onderling met schaken bezig hield, zullen dat er zo'n acht- a negenhonderd zijn geweest. Maar over de eerste dertig jaar zijn er maar weinig gegevens. Vanaf 1934 gerekend kennen we van ruim 700 leden in ieder geval de naam en ongeveer de lidmaatschapsduur. Opvallend is wel dat er van die 700 liefst 300 hooguit twee jaar lid zijn geweest. Maar zelfs binnen deze groep is dat een rekbaar begrip. Er hebben zich leden aangemeld, die het na een week of twee al gezien hadden. Of neem N. Drel, een asielzoeker uit het voormalige Joegoslavië. Vanuit het asielzoekerscentrum kwam hij in het najaar 1993 meedoen aan de clubcompetitie, werd clubkampioen en met de titel op zak is hij in het voorjaar van 1994 weer naar elders verhuisd. Het kan ook anders. De drie leden die het langste lid van de club zijn geweest, zijn nog steeds lid. Allereerst de al genoemde D.B.A. Appel jr., niet alleen voorzitter van 1988 tot 1995, maar ook nog eens elf keer clubkampioen, al eens in 1936, maar ook nog in 2003; hij is nu 75 jaar lid, wat op dit moment ook een record is voor alle Nederlandse schaakclubs samen. Maar A.M. Haksteen met 68 en G.E. Kayser met 63 jaar lidmaatschap mogen er ook zijn. In totaal zijn er 34 personen die dertig jaar of langer lid zijn of zijn geweest. Omdat zo'n lang lidmaatschap vaak ook de tijd biedt om zich op een andere wijze dan alleen met schaken voor de club verdienstelijk te maken, hoeft het niet te verbazen dat de zestien meestal ex-bestuursleden, die ooit tot erelid zijn benoemd, allen tot deze groep van 'dertigplussers' behoren. Met ingang van 1 januari 2003 heeft V.V.V. speelgelegenheid gevonden in wijkcentrum Overdie aan de Ruusbroechof Het zaaltje van 't Trefpunt was wel erg klein, zelfs als de daling van het ledenaantal in aanmerking werd genomen, en eigenlijk moest de zaal om half twaalf al ontruimd worden, wat de fanatieke schaker ook niet altijd goed uitkomt. V.V.V. heeft de honderd jaar bereikt in het geheel rookvrije wijkcentrum Overdie. Wel een verschil met café 'De Tabakshandel' waar het honderd jaar eerder allemaal begonnen is. En mocht u meer willen weten, op hemelvaartsdag 2006 organiseert V.V.V. naar traditie een toernooi en daarbij zal een jubileumboek uitkomen, waarin een uitgebreidere versie van dit verhaal en nog andere bijzonderheden over de geschiedenis van de club te lezen zijn in voor het grootste deel ook voor niet-schakers begrijpelijke taal.

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 30