Op 30 dec. 1940 zegde de verhuurder van Het Wapen van Heemskerk de huur met onmiddellijke ingang op; het gebouw bleek gevorderd door de bezetter. Men vond eerst onderdak in 'Herensociëteit de Unie' in de Koorstraat, die maar één voordeel had boven Het Wapen van Heemskerk, namelijk dat men minder last had van dansmuziek. Vanaf 1942 was 'paviljoen Kinheim' tegenover het station de plaats van samenkomst. Van de clubavonden kwam vooral de laatste twee jaar steeds minder terecht, omdat men vaak om 10 uur moest ophouden. Een oplossing was om meer partijen bij mensen thuis te organiseren. In het uitslagenboek 1933-1948 zijn tussen aug. 1944 en sept. 1946 geen uitslagen vermeld. Van de partijen uit de laagste groep waren de laatste al op 14 februari 1944 gespeeld. In die groep begon Niek Bruin het seizoen 1943-1944 nog met drie remises en één overwinning, maar omdat hij de laatste zes partijen verloor, eindigde hij toch onderaan. Dat zouden ook zijn laatste schaakverrichtingen zijn. Omdat hij een verzets strijder onderdak had verleend, werd hij in juli 1944 door de bezetters gevangen gezet en in april 1945 is hij tijdens een transport tussen de concentratiekampen Buchenwald en Dachau bezweken. Jaap de Jong was nog maar kort lid van V.V.V. en kwam ook nauwelijks op de clubavonden, zodat van hem geen uitslagen bekend zijn. Bij een wapendropping in oktober 1944 werd hij als lid van de Binnenlandse Strijdkrachten door de moffen opgepakt en geëxecuteerd. Na de oorlog Het eerste probleem dat moest worden opgelost was het clublokaal. Het paviljoen Kinheim was met 243 gulden in 1944 dan wel tamelijk goedkoop geweest, vanwege de 'feesten der Canadeezen' groeiden bij sommige leden tegen deze ruimte toch bezwaren. In 1946 werd daarom verhuisd naar café Centraal aan het Hofplein op de hoek van de Magdalenenstraat voor 430 gulden per jaar. Dat bleek geen succes, want binnen een jaar al keerde men terug op het oude nest van voor de oorlog, Het Wapen van Heemskerk, dat de volgende zestien jaar het clublokaal zou blijven. En voor het toernooi bij het veertigjarig bestaan in maart 1946 week men uit naar de mooiste zaal van hotel Irene, een voortzetting van hotel Proot, waar in 1906 het eerste toernooi van V.V.V. gehouden was. De secretaris schreef aan ex-voorzitter J.G. van Burken, die weliswaar in 1940 weer als ambteloos lid tot V.V.V. was toegetreden, maar intussen ook vice-voorzitter van de KNSB was geworden, dat hij "een flinke bijdrage" uit de bondskas verwachtte "speciaal om een gezellige sfeer aan dit tournooi te geven". Voor de zaalhuur van 90 gulden voor twee dagen kwam 25 gulden van de KNSB. Er deden 139 schakers mee in groepen van vier. Naast onder meet twee 'Eeregroepen' voor de sterkste spelers was er nog een speciale groep 'Eeregasten' voor schaaknotabelen, die gewonnen werd doorVan Burken. In de KNSB-hoofdklassecompetitie zou het seizoen 1947-1948 het hoogtepunt in de geschiedenis van V.V.V. worden. Het tiental behaalde de tweede plaats in zijn groep en omdat er vier parallelgroepen waren kun je zeggen dat V.V.V. daarmee globaal tot de

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 27