Hotel De Nachtegaal aan de Geesterweg, ca. 1920. Hier organiseerde V.V.V. in die tijd regelmatig toernooien. Collectie Regionaal Archief Rechts hetzelfde gebouw in gebruik bij de Peregrinus- stichting vlak voor de afbraak, 1990. Collectie Regionaal Archief Foto: Berend Ulrich jaar verbouwd tot de 'Stedelijke Muziektuin', waarvan het gebouw thans verdwenen is en alleen de muziekkoepel aan de andere kant van het grasveld nog aan oude glorie herinnert. De hoofdgroep van dat toernooi werd overigens op zijn sloffen gewonnen door de toen 23-jarige Max Euwe, die vervolgens ook nog een simultaanwedstrijd speelde tegen 44 deelnemers aan het toernooi en daarbij een score van 83% haalde. In 1926 lukte het P. Ooijkaas, voorzitter rond 1919, als eerste Alkmaarder om een van de twee hoofdgroepen te winnen. Deze prestatie werd in 1928 herhaald door J.G. van Burken, de toenmalige legendarische voorzitter. Langzaam maar zeker werden de VW-ers sterker. Dat blijkt ook als we gaan kijken naar de uitslagen van wedstrijden tegen andere clubs. In de beginjaren waren dat nog niet echt clubwedstrijden, maar wedstrijden als Alkmaar tegen Den Helder of Alkmaar tegen een Akersloot/Krommenie-combinatie. Meer dan vijf teamwedstrijden per jaar werden er toen overigens niet gespeeld, en bijna altijd op zondag, want het reizen, zeker 's avonds, was natuurlijk toch een groot probleem, zelfs al speelde V.V.V. steeds in een van de regionaal ingedeelde lagere klassen. Pas in 1939 kon De jubileumwedstrijd van de Nederlandsche Schaakbond in de pas geopende Muziektuin, 1923, gewonnen door de 23-jarige Max Euwe (links van het tafeltje). Op de achter grond het gebouw van de voormalige Buitensociëteit. Bron: Harry Peters: 75 jaar schaakvereniging V.V.V. 16

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 24