De geboorte van V.V.V. 'Moeder Alkmaarsche Schaakclub' had onderwijl haar intrek genomen in de bovenzaal van cafe' Lievendag. Dit café, gelegen op de hoek van de Nieuwesloot en wat toen nog de Krebbesteeg, maar nu de Van den Boschstraat heet, dus het huidige pand Gedempte Nieuwesloot 105-107 van Emanuell Boetiek, was genoemd naar een vroegere eigenaar. De eigenares in 1905, de weduwe Van Tellingen, prees haar zaak ook aan als het "Eenig lokaal van het Echte Dortmunder Klosterbrau". De aanwezigheid van de 'Alkmaarsche Schaakclub' in café Lievendag komt in de Alkmaarsche Courant slechts bij één gelegenheid aan de orde. Op 14 oktober organiseert ze daar een simultaanseance door een Utrechter met een wel heel Alkmaarse naam, jhr. A.E. van Foreest, tegen maar liefst 25 tegenstanders. Al was er van te voren een paar keer voor geadverteerd, wat opvalt is het grote aantal deelnemers in had, dan zou toch zeker het eere-lid van de club zijn ontslag niet hebben genomen en zich bij V.V.V. hebben aangesloten". Het gevolg van dit alles was wel, dat de ex-leden die op vrijdag 18 augustus volgens gewoonte naar hun oude clublokaal gingen, daar ineens niet meer over materiaal beschikten om te kunnen schaken en ik veronderstel dat ze toen maar besloten hebben een nieuwe schaakvereniging op te richten. Let wel, ik zeg: "besloten op te richten", ik zeg niet dat de club op of kort voor 18 augustus 1905 "is opgericht", hoewel die term wel in het eerste bericht van 23 augustus wordt gebruikt. Mijns inziens geeft vooral de advertentie van 23 augustus aan, dat de geboorte van V.V.V. voorzien was voor 1 januari 1906. Dan pas immers zouden nieuwe leden worden aangenomen. Wanneer de spruit precies verwekt is, zo ergens in april 1905, en wie eigenlijk de 'vader' was, is moeilijk te zeggen, maar het lijkt et wel verdacht veel op, dat deze daad op het biljart van café Clay verricht is. Waarschijnlijk rookte de 'vader' na de daad een sigaartje en nam een kopje koffie, terwijl de 'moeder' wel een biertje of een borreltje zou lusten, maar het niet kreeg. Trouwens, de eerste maanden had de 'moeder' nog niet echt door, dat ze een kind verwachtte, al lieten sommige symptomen, zoals het 'uitbraken' van leden aan duidelijkheid niets te wensen over. De Alkmaarsche Courant had intussen nog vermeld, dat op vrijdag 1 september de clubavond van V.V.V. niet door kon gaan "wegens de kermis". In die tijd kennelijk een belangrijke gebeurtenis in de stad, want er werden veel meer kolommen in de krant aan besteed dan aan schaken of zelfs aan alle sport samen. En de rest van het jaar 1905 werd aan de baby in wording al helemaal geen aandacht meer besteed. Café-restaurant Lievendag op de hoek Krebbesteeg- Nieuwesloot, 1902. Naar dit café wilden de V.V.V.-ets niet. Collectie Regionaal Archief

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 21