De nieuwe Schaakclub V. V. V. (Van Vjjanden Vriendon) vergadert olkon Vrijdagavond 8 uur in bet lokaal van den boer CLAIJ aan do Kaasmarkt, ou noodigt alle Scbaakliolhebbers zoowel Dames als HeereD uit, hare Sohaakavondon met oen bezoek te vereeren. Tot 1 Jan. 1906 ie introductie geen veroiscbte, daarna worden leden aangenomen, de contributie bodraagt f 2.50. Schaken. Dames als Heeren in en om Alkmaar, tot Jan. 1906 de gelegenheid aan te bieden om met de Club en hare leden kennis te maken, door haar speel avonden met een bezoek te vereeren. Namens het bestuur De Voorzitter G. NOBEL. Secretaris h. E. J. Ten KLEY. In het lokaal van den Heer Clay, waar de speel avonden gehouden worden is geen vergunning, doch dit mag voor schakers zeker meer als een aanbeveling dan als een nadeel beschouwd worden. Na 1 Jan. 1906 worden leden aangenomen tegen een contributie van f 2,50." Advertentie in de Alkmaarsche Courant van 23 augustus 1905 van de nieuwe schaak vereniging. Collectie Regionaal Archief Aan het eind van dit kennelijk ingezonden bericht wordt nog verwezen naar de hierbij afgedrukte advertentie uit diezelfde krant. Het bijzondere van dit bericht en de bijbehorende advertentie is, dat het nu de oudst bekende teksten zijn, waarin de schaakclub V.V.V. genoemd wordt. Toch roepen ze ook wel enige vragen op. Wanneer is V.V.V. opgericht? Al kort voor of op vrijdag 18 augustus 1905, zoals hier met zo veel woorden wordt gezegd of toch op 1 januari 190 6, een datum, die zowel in het bericht als in de advertentie zo nadrukkelijk genoemd wordt? Een andere vraag is: waarom werd V.V.V. opgericht? Er is kennelijk onenigheid geweest binnen de 'Alkmaarsche Schaakclub', waarbij vijanden tegenover elkaar stonden, die toch weer vrienden geworden zijn of althans hoopten, dat dat alsnog zou gebeuren. Maar niet alles is opgelost. Was de verplaatsing van het clublokaal de enige reden van de ruzie of zat er meer achter? En waarom wordt zo uitdrukkelijk vermeld, dat de lokaalhouder geen vergunning heeft? Een kleine week na dit eerste bericht, op dinsdag 29 augustus 1905, werden in de rubriek 'Ingezonden stukken' van de Alkmaarsche Courant onder het kopje 'Schaakstrijd' twee reacties op het vorige stuk gepubliceerd. De eerste was een brief van de heer A. Nuijens, toen nog maar net de nieuwe en waarschijnlijk ook de laatste secretaris van de 'Alkmaarsche Schaakclub'. Hij begint met de schrijver van het vorige bericht onder meer te verwijten geen oog te hebben voor een gezegde van Napoleon III "qu'il faut laver son linge sale en familie". Zo ging dat toen nog, heren van stand scholden elkaar historisch verantwoord uit en in het Frans! De Alkmaarsche Courant was zo netjes gelegenheid tot een weerwoord te geven aan de tegenpartij, de heer G. Nobel, de in de advertentie al genoemde eerste voorzitter van V.V.V., maar die, naar nu blijkt, ook de voorlaatste secretaris van de 'Alkmaarsche Schaakclub' en de anonieme schrijver van het vorige bericht van 23 augustus was. Na aangegeven te hebben dat het verwijt de vuile was buiten te hebben gehangen gezien zijn brief veeleer op de heer Nuijens zelf slaat, legt Nobel, eerst in het kort en een week later, op woensdag 6 september, nog eens heel uitgebreid uit, hoe het volgens hem gegaan is. Ik zal proberen uit al deze en nog enige andere stukken de mogelijke gang van zaken te reconstrueren, die tot de geboorte van V.V.V. geleid heeft.

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 14