'Van Vijanden Vrienden' 100 jaar Alkmaarse schaakvereniging V.V.V. Jan Drewes Reeds meer dan veertig jaar gaat men er bij de Alkmaarse schaakvereniging V.V.V. van uit, dat deze club op 1 januari 1906 is opgericht en dus op 1 januari 2006 officieel haar honderdste verjaardag mocht vieren. Helemaal zeker is deze oprichtingsdatum niet en nog minder duidelijk was de oorsprong van die merkwaardige naam van de vereniging, maar gelukkig vond ik onlangs in de Alkmaarsche Courant van woensdag 23 augustus 1905 de volgende al heel lang in vergetelheid geraakte tekst terug: "In de Alkmaarsche Schaakclub is een eenvoudig conflict ontstaan. In de vergadering van Juni werd een voorstel, om de vergaderingen en speelavonden in een ander lokaal te houden, met 9 tegen 6 stemmen aangenomen, 3 stemhebbende leden benevens het Eerelid waren niet tegenwoordig. Door den Secretaris werd ter bestemde plaatse kennis gegeven, dat de Club na 1 Oct. a.s. daar zijn vergaderingen en speelavonden zou houden. Tot zooverre gaat alles volkomen correct, de tegenstanders hebben zich bij het besluit neer te leggen of hun lidmaatschap op te zeggen, zij kozen het laatste. Minder correct handelde het bestuur, door in de voorgaande week reeds de eigendommen der Club te verplaatsen naar het aangenomen lokaal, en aan de leden kennis te geven, dat de Club voortaan daar zijn vergaderingen en speelavonden zou houden. Incorrect echter was haar houding tegenover den houder van haar vergader lokaal, daardoor verbrak zij eigenmachtig het contract, dat tot 1 Oct. loopende is. Een en ander heeft ten gevolge gehad dat 8 leden der Club een nieuwe Schaakvereeniging hebben opgericht, die reeds nu als zelfstandige club moest optreden, een bestuur werd benoemd en Vrijdag 18 Aug. jl. heeft zij haar eersten speelavond in het gewone lokaal gehouden. De nieuwe Club heeft tot naam gekozen V.V.V. (Van Vijanden Vrienden) en stelt zich voor aan alle Schaakliefhebbers, zoowel Tn verband m«f. 1 Alkmaarsche Courant van 23 augustus 1905 met bericht over de oprichting van de schaakvereniging V.V.V. Collectie Regionaal Archief Schaken. Men meldt ons: In de Alkmaarsche Schaakclub is een eenvoadig con flict ontstaan. In de vergadering van Jani werd oon voorstel, om do vergaderingen en speelavonden in een ander lokaal te hoaden, met 9 tegen 6 stemmen aange nomen, 3 stemhebbende leden benevens het Eerelid waren niet tegenwoordig. Door den Secretaris werd ter be stemde plaatse kennis gegeven, dat de Clnb na 1 Oct. a.s. daar zijn vergaderingen en speelavonden zon hoaden. Tot zooverre gaat alles volkomen correct, de tegenstanders hebben zich bg het besluit neer te leggen of hnn lid maatschap op te zeggen, zg kozen het laatste. Minder correct handelde het bestoor, door in de voorgaande week reeds de eigendommen der Clab te verplaatsen naar het aangenomen lokaal, en aan de leden kennis te geven, dat de Clab voortaan daar zgn vergaderingen en speelavonden zon hoaden. Incorrect echter was haar hoading tegenover den hoader van haar vergaderlokaal, daardoor verbrak zg eigenmachtig het contract, dat tot 1 Oct. loopende is. Een en ander heeft teD gevolge gehad dat 8 leden der Clnb een nienwe Schaakvereeciging hebben opgericht, die reeds na als zelfstandige clab moest optreden, een bestaur werd benoemd en Vrgdag 18 Aag. jl. heeft zg haar eersten speelavond in het gewone lokaal gehoaden. De nienwe Club heeft tot naam gekozen V. V. V. (Van Vijanden Vrienden) en stelt zich voor aan alle Schaakliefhebbers, zoowol Dames als Heeren in en om Alkmaar, tot 1 Jun. 1906 de gelegenheid aan te bieden om met de Club en hare leden kennis te maken, door haar speelavonden met een bezoek te vereeren. In het lokaal van den Heer Clay, waar de speelavon den gehoaden worden i8 geen vergunning, doch dit mag voor schakers zoker meer als een aanbeveling dan als een nadeel beschouwd worden. Na 1 Jan. 1906 worden leden aangenomen tegen een contributie van f 2,50.

Oud Alkmaar | 2006 | | pagina 13