De winkel van Van Til in de Boterstraat, 1975. Collectie Regionaal Atchief die van Alkmaar in het bijzonder. Soms valt dat ook samen, bijvoorbeeld als hij beschrijft dat Jan van Til een van de 22 miljoen Europeanen is, die in 1918 overlijdt aan de Spaanse griep. Dat maakt het overigens niet minder erg. De oudste zoon Klaas is net 18, maar is niet alleen op de ambachtsschool, doch ook op de handelsavondschool geweest. Hij gaat eerst tien jaar samen met zijn moeder het bedrijf runnen, dan doet hij het alleen. Ook hij blijkt een vakman als meubelmaker, maar ontpopt zich tevens als een echte PR-man door voor een advertentie de tekst te bedenken: 'Die zit!!...in een stoel van Van Til'. Als de zaken beter gaan, besluit Klaas tegenover de winkel ook een pand aan de oostkant van de Boterstraat in gebruik te nemen. En hij gaat naast meubelen ook klokken en pendules maken. Er komen trouwens zo veel fabrieksmeubelen op de markt, dat een eigen meubelmakerij nauwelijks meer loont; voor de stoffeerderij is er echter nog wel genoeg werk. Na de oorlog komen twee zonen van Klaas, Piet en Jaap hun vader helpen. Jaap heeft de handelsschool gedaan en hij wordt ook steeds belangrijker nu niet meer het ambacht, maar managementkwaliteiten een rol gaan spelen. Er worden nog meer panden in de buurt gekocht en doorgetrokken en er ontstaat die wirwar van zalen, gangetjes en trappen, die vele oudere Alkmaarders zich nog wel zullen herinneren. Het had wel wat, maat het kon eigenlijk niet meer. Het was tijd voor een stap die burgemeester drs. Marie van Rossen in haar voorwoord 'logisch, maar gedurfd' noemt. Jaap durft risico te nemen, 'anders moet je maar brugwachter worden', zou hij daarvan zeggen; een pikante opmerking gezien het misschien wel laatste riskante besluit dat Jaap neemt, voor hij de zaak aan zijn beide zoons Mark en Frank overdraagt, namelijk de zaak te verplaatsen naar de Noorderkade aan de andere kant van het kanaal pal naast de Tesselse brug. Op de gevelsteen van het nieuwe gebouw is het jaartal van de verhuizing (1989) toe gevoegd aan dat van de oprichting (1904). De tekst is verder hetzelfde gebleven: Eben Haëzer, 'Tot hiertoe heeft ons de Heer geholpen'. En de successtory duurt voort. Mark en Frank timmeren aan de weg met advertenties in grote landelijke bladen, waarin zij bijvoorbeeld reclame maken voor tapijten met motieven ont worpen door bekende kunstenaars als Corneille en Herman Brood. En met dit jubileumboek natuurlijk, dat behalve een stamboom en illustraties bij de geschiedenis van het bedrijf ook nog eens van 21 punten in en rond de binnenstad telkens 2 foto's laat zien, genomen in respectievelijk 1904 en 2004. Het boek wordt bij een grote aankoop gratis aan klanten aangeboden, maar als u het heel graag wil hebben, kunt u het in september 2005 op vertoon van dit artikel en indien nog voorradig bij de receptie van Van Til afhalen.

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 30