DE IJSCOMAN O, kijk daar komt de ijsman aan, De ijsman uit de buurt. Die iedere dag geregeld komt zoolang de zomer duurt. Zeg hij heeft lekkere wafels, van drie van vijf van tien En ook nog groote bekers met slagroom bovendien. Rejrein: Heel langzaam komt hij nader en trekt eens aan de bel En roept dan IJS MET SLAGROOM. Die roep die ken je wel, De ijsman blijft in onze straat heel vaak een poosje staan. Hij weet wel waar z'n klanten zijn, Ziet heusch z'n menschen aan. Zijn wafels moetje proeven, die groote die van tien. Met zoo dit ijs et tusschcn, een pond wel haast misschien. Rejrein: Hij blijft een poosje wachten en trekt eens aan de bel En roept danenz. O, kijk daar gaat de ijsman weer, De andere straat weer in. Wij hebben allen ijs gehad en dat was naar ons zin. In d'andere straat zijn kinderen, die nu aan 't smullen gaan. Want heerlijk ijs met slagroom, trekt alle kinderen aan. Refrein: Heel langzaam gaat hij verder en trekt eens aan de bel En roept danenz. Als de bewaaraardappelen in de herfst uit de grond waren, kwamen handelaren uit de Langedijk langs de deur om een wintervoorraad te slijten. Een jaarlijks in het zomer seizoen terugkerend fenomeen was de ijscoman. Het AVRO-kinderkoor onder leiding van Jacob Hamel, dat in de jaren dertig van de vorige eeuw elke dinsdagmiddag van 16.30 tot 17.00 uur op de radio was te beluisteren, sloot aan op deze belevingswereld met een liedje over 'De ijscoman' (zie de kadertekst). De man met een marmotje Een andere zeer regelmatige bezoeker van de Houtweg was de sttaatlantaarnopsteker. Twee keer per dag kwam hij langs, voorzien van een lange stok met aan het eind een haakje. Tegen de avond trok hij daarmee de gaskraan in de lampenkap open, waarna de waakvlam de lantaarn deed ontbranden. In de vroege morgen kwam hij opnieuw langs om de gaskranen weer dicht te draaien. Op gezette tijden werd het lampenglas gereinigd en het gaskousje vervangen. Geregeld kwam ook een man met een hand pomp in de straat om condens- of lekwatet uit de gas leiding te pompen. Op een bepaald moment verdween de lantaarnopsteker. Zijn ingrijpen werd vervangen door een korte drukstoot vanuit de gasfabriek in het leidingennet. Een andere gemeentelijke voorziening was een sproei- 1-3. trekt eens aar-> bek £0 toept dam .IJS MET SLAGROOM Illustratie bij het liedje van 'De ijscoman', zoals het in de jaren dertig werd afgedrukt in de AVRO-bode. Collectie Ru Waalewijn 16

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 22