langs met slijpzand voor het roestvrij houden van de keuken- en tafelmessen en zand voor de kattenbak. Hij woonde aan de Zandersloot schuin tegenover de renstal aan de Regulierslaan. Met een motorbakfiets kwam uit het Fnidsen Dupont langs, luid roepend: 'ik heb hele mooie goudvissen en aquariumvissen'. Lopend vanuit Egmond aan Zee kwamen geregeld vissersvrouwen langs met een grote mand op de rug, die de vangsten van de Egmonder vissers verkochten. In augustus verkochten ze duinbramen. Jan Bal, naar ik meen uit de Snaarmanslaan, reed op een transportfiets met op de voordrager een vaatje haring. Met lange uithalen riep hij: 'hollandse nieuwe'. Met de lengte van deze kreet kon hij de hele straatlengte overbruggen. Hij fietste zo snel dat hij soms alweer uit het gezicht was verdwenen als de huisvrouwen met een schaaltje naar de deur kwamen. Vanuit het groene huisje aan de Westerweg, bij de begraafplaats ter hoogte van de Notweg, kwam de eierboer wekelijks langs. Het draaiorgel van Bram de Wilde, een man met een houten been, zorgde voor een wekelijks deuntje muziek in de straat, zeer welkom in de tijd dat nog niet iedereen over een radiotoestel beschikte. Op gezette tijden kwamen Visboer voor Houtweg nr. 19, ca. 1938. Foto: collectie Ru Waalewijn (zie ook omslag) ambulante handelaren luid roepend langs de deur met aardbeien, appelen, aardappelen, zelfs tafelkleden en soms Chinezen met pindakoeken. Op vele deuren prijkte de voorganger van de huidige Ja/Nee-sticker, een bordje met daarop de mededeling: 'Aan de deur wordt niet gekocht en ongevraagd drukwerk wordt niet teruggegeven'. In de zomer kwam de kolenboer langs met een sortering antraciet uit diverse mijnen in Amerika, Engeland, België, Duitsland en Rusland om een order te verwerven voor de levering van de wintervoorraad. De in de zomer gekochte voorraad werd met korting geleverd. Ook aanmaakturf en bruinkoolbriketten behoorden tot het assortiment. Textielhandelaar op de Houtweg ter hoogte van nr. 18, ca. 1938. Te zien zijn mevr. Baas (links) en mevr. Leestemaker (rechts). Foto: collectie Ru Waalewijn 15

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 21