Langs de deur op de Houtweg <31 Ru Waalewijn Het gedeelte Houtweg grenzend aan de Westerweg, ca. 1938. Foto: collectie Ru Waalewijn Het straatbeeld van de Houtweg in Alkmaar rond 1930-2935 was zeer levendig, dit in tegenstelling tot heden.1 Allereerst bevolkten de leveranciers van de dagelijkse levensbehoeften zoals brood, melk en groenten de straat. Een groot aantal Alkmaarse groenteventers had een eigen tuinderij waarvan de producten werden uitgevent. De meer speciale artikelen zoals bijvoorbeeld tomaten en fruit werden vanaf de Alkmaarse groenteveiling aan het Afgesneden Kanaalvak aangeschaft. Per straat bezochten dagelijks wel 4 tot 5 leveranciers met ieder een vergelijkbaar aanbod hun individuele klanten. De klantenkring werd namelijk veelal bepaald door de zuil waartoe men behoorde. Men was meestal klant bij een geloofs genoot. Maar ook contact via vrijetijdsbesteding kon aanleiding tot klantenbinding zijn. Zo liepen er alleen al voor de dagelijkse levensbehoeften ongeveer 12 neringdoenden door de straat. Ook de keuze van de kruidenier en van ambachtslieden zoals de timmerman of de loodgieter, ging per zuil. De kruidenier en de slager kwamen twee keer per week aan de deur. De eerste keer werden de bestellingen opgenomen. Men maakte van de gelegenheid gebruik om te wijzen op eventuele aanbiedingen of nieuwe producten. De tweede keer, soms enkele dagen later, werden de boodschappen weer afgeleverd. De klantenbinding gebeurde veelal via het kindermaagje. De bakker gaf een krentenbol, de kruidenier een zakje snoep en de slager een plakje worst. 14 Pijpje Drop Wekelijks kwamen de schillenboer en de voddenboer langs. Petroleumventer Dekker van het Wolfpad had nog een hondenkar. Zijn klanten werden wekelijks verblijd met het krantje 'De Automaat', naar de naam van het petroleummerk. Hierin stond voor de kinderen het vervolgverhaal van Pijpje Drop, dat steevast eindigde met de zin 'En hoe het Pijpje Drop verder vergaat, staat in de volgende Automaat'. Met de kreet 'vort (tegen het paard) slijp..zand, vort, kat..zand' kwam er een man met paard en tweewielige wagen

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 20