Van de werkgroep Welstand Ook in deze periode hebben wij een aantal ver meldenswaardige bouwplannen gezien. De panden aan de Laat waarin tot voor kort Vögele was gevestigd, worden geheel gerenoveeerd. Zowel wij als de welstandscommmissie hebben erop aangedrongen de totale gevels te restaureren en opnieuw te voegen. Ook hebben wij gevraagd de parcellering tussen de panden in het Payglop weer zichtbaar te maken. Aanvankelijk was men van plan de gehele gevel te gaan stuken. Wij zijn verheugd dat deze panden weer geheel in oude luister her steld worden. De herinnering aan de modezaak 'Engeln', waarvan de familie overigens nog steeds eigenaar is van het pand, blijft op deze wijze bewaard. Wij hopen dat er een betere oplossing bedacht wordt voor het eventueel dichtzetten van de ramen. De wit geschilderde ramen zoals die helaas bij meer winkelpanden op de verdiepingen voorkomen is uit het oogpunt van welstand eigenlijk onacceptabel. Een bekende Alkmaarse zaak die haar deuren moest sluiten was de firma 'Good Housing' aan de Mient. Het is altijd afwachten wat er met de panden, waar onder in dit geval het fraaie monument 'De Leeuwen burg' gaat gebeuren. De pui van deze panden had geen enkele relatie meer met de gevel. Segesta Monumenten B.V. en Archiplan hebben een fraai plan ontwikkeld om de panden weer een passende pui te geven die geïnspireerd is op de vroegere puien uit de 19de eeuw. De gevel van de Leeuwenburg is ooit ontworpen voor een woonhuis, maar het terug brengen van een woonhuispui is uit oogpunt van het jarenlange gebruik van het pand als winkel niet realistisch. De afbeeldingen laten een impressie zien van de oude puien en de nieuwe ontwerpen. De Historische Vereniging heeft het schetsplan voor de hoek van Eilandswal en Oudorperdijk als zeer passend beoordeeld. Het forse en hoge volume op de hoek wordt op een goede wijze gebroken door parcellering en de toepassing van dakvormen. Dit staat in schril contrast met het bouwplan op de hoek van de Randersdijk en Frieseweg. De Historische Vereniging heeft grote bezwaren tegen dit bouwwerk dat volstrekt niet passend is in de gevelwand van de Randersdijk en evenmin past bij de kleinschalige bebouwing van het erachter Mient met Leeuwenburg verbouwd als winkelpand in ca 1880. Mient 21 met nieuwe pui duidelijk geïnspireerd op pui uit 19de eeuw. Mient 23 met jugendstil- pui. 1 III II Tül Fijt»

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 16