Het Müller-orgel na de recente restauratie. Foto: Joop Elsinga Het orgel van de Kapelkerk in de 20ste eeuw In 1904 werd de tot dan toe mahoniekleurige orgelkas met marmerimitatie naar een ontwerp van architect Jan de Quack geheel overgeschilderd in pasteltinten. Zijn aquarelontwerp bevindt zich nog steeds in de kerk. De volgende ingrijpende renovatie vond plaats in 1940 en werd uitgevoerd door de Zaanse orgelmaker H.W. Flentrop, waarbij verschillende dispositiewijzigingen werden aan gebracht. Ook werd een vrij Pedaal met elektrische tractuur toegevoegd. De waarnemend organist van de Grote Kerk, dr. Piet Brommer (in het dagelijks leven rector van het gymnasium), trad als adviseur op. Alhoewel getracht werd het pijpwerk volgens 'het ouderwetsche toonkarakter' te intoneren ging bij deze renovatie helaas veel historisch pijpwerk verloren, zoals de Trompet en Dulciaan van Müller, de Baarpijp van Strumphler en de Viola di Gamba van Ypma. Adviseur Brommer was desondanks tevreden over het resultaat en schreef op 27 december 1940 aan de kerkvoogdij dat dankzij zijn zorg een orgel tot stand was gebracht 'waarop de Alkmaarse Gemeente trots mag zijn. De euvelen van het oude mechaniek zijn behoorlijk onder vangen. Het oude pijpwerk is, ondanks het vaak slechte materiaal [Nota bene: Brommer heeft het hier over het pijpwerk van Christian Müller!], met het nieuwe zodanig tot een eenheid gebracht, dat zelfs een rijk te noemen geheel is verkregen'. Nadat de kerk in de jaren 1952-1957 was gerestaureerd herstelde D.A. Flentrop het orgel, waarbij enkele registers van plaats wisselden. Op 3 september 1957 werd de kerk feestelijk in gebruik genomen met een kerkdienst waarbij Henk van Westrienen, de vaste organist van de Kapelkerk sinds 1946, het orgel bespeelde. Tot 1980 werd de Kapelkerk door de hervormde gemeente wekelijks gebruikt voor de ere dienst. Toen op 30 december van dat jaar ds. R. Boonstra afscheid nam vanwege emeritaat besloot de kerkvoogdij het gebouw, mede vanwege de slechte staat waarin het inmiddels verkeerde, te sluiten voor kerkdiensten. Toen kort daarop echter bleek dat de NCRV opnames zou komen maken voor het televisieprogramma 'Kerkepad 81' besloot een aantal leden van de hervormde gemeente de handen uit de mouwen te steken om de kerk weer op te knappen; de werkgroep 'Herstel de Kapel' was geboren. Naast herstel- en schoonmaak werk organiseerde deze groep vrijwilligers onder andere openstellingen op de kaasmarkt vrijdagen, waarbij Henk van Westrienen het Müller-orgel bespeelde; een traditie die na diens overlijden in 1985 werd voortgezet. Sinds 1985 wordt de kerk tevens verhuurd aan de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) die er haar zondagse kerkdiensten houdt. Het Müller-orgel was, ondanks de slechte conditie van het instrument, de laatste

Oud Alkmaar | 2005 | | pagina 12