akerluik stad. Ik naast de id ik een rop een idat het legering bij het i, kwam :tegrond door de jk geen er niets ik het de 19de ebleven, plein te voordeel van het ls je de ond het soldaten gegeven, ing. Pas li kwam de eeuw n heb ik erpaneel tijd. Dat epunt de ijdsbeeld de kaas- huisjes van Van van de >nd twee kaasdragers, maar die heb ik later weggehaald. Het was te pittoresk, te toeristisch, en naar later bleek ook veel te wit. Vervolgens heb ik de kaasdragers veranderd in soldaten, maar toen werd de schildering vanwege de uniformen veel te rood. Van de ene soldaat heb ik toen een Alkmaarse regent gemaakt, met de bijpassende arrogante houding. De onderste voorstelling van het rechterpaneel toont de aanleg van het Noordhollands Kanaal in de jaren twintig van de 19de eeuw. Qua tijd loopt het niet synchroon met de bovenste afbeelding, maar ik wou het beslist in mijn drieluik opnemen. Het kanaal is immers heel bepalend geweest voor het Alkmaarse stadsbeeld. Ik heb geprobeerd de stilte van de avond uit te beelden, naast de erbarmelijke omstandigheden waaronder die kanaalgravers moesten werken. Wat ga je op de achterkant schilderen De achterste luiken zullen het hedendaagse Alkmaar laten zien. Ook hier wil ik de twee deling binnen en buiten de stad toepassen. De onderste voorstellingen tonen aan de ene kant het gebouw van de vuilverbranding in de Boekelermeer en aan de andere kant het spoorhuisje bij de spoorbrug over het Noordhollands Kanaal, vanwaar je over het station kijkt naar de oude watertoren met die moderne pukkel erop. Ik vind het allebei markante beelden, die het moderne Alkmaar tonen. Het bovenste deel van de voorstelling strekt zich uit over twee panelen, die aansluiten als je het drieluik dichtklapt. Ik heb een vogelvluchtkaart van Alkmaar overwogen. Vanaf de watertoren heb je bijvoorbeeld een uitzicht over de daken van de stad, tot aan de duinenrij aan toe. Ik heb uitgeprobeerd hoe Middenpaneel onder: het zou lijken door foto's te projecteren met een beamer, maar het resultaat is niet goed. de wegtrekkende Spanjaarden 7

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 9