De burgermaaltijd. Collectie Regionaal Archief Twee van de tijdens de burger maaltijd rondgedeelde proef- flesjes sterke drank zijn bewaard gebleven. Particuliere collectie erfenis als cultureel centrum en verdedigster van geestelijke en politieke vrijheid hoog te houden. Vervolgens begaf men zich naar de Grote Kerk waar de officiële herdenkings plechtigheid plaatsvond. Wytema had minister-president Drees gevraagd om de officiële feestrede te houden. Drees had er een doorwrochte speech van gemaakt, waarin hij een af en toe zeer gedetailleerd beeld gaf van de Alkmaarse geschiedenis. Misschien deed hij dat juist omdat er volgens hem sinds de 18de eeuw geen samenvattend geschiedeniswerk over Alkmaar meer was verschenen. In zijn rede noemde hij Alkmaar het maatschappelijk en cultureel centrum van de Kop van Noord-Holland. Als vaste draad in de Alkmaarse geschiedenis benoemde hij de burgerzin, zoals die gebleken was in 1573 en in de jaren 1940-1945. Na de bijeenkomst in de Grote Kerk vertrok het gezelschap naar het Waagplein, waar een burgermaaltijd werd gehouden. Gelukkig scheen de zon, want voorzieningen tegen regen waren niet getroffen. De burgermaaltijd werd door ongeveer 1350 personen bijgewoond en bestond uit een Oud-Hollandse koffietafel. Het gezelschap van Kees Stet fleurde het geheel op met een West-Friese act. Kanonschoten uit het van een passende versiering voorziene cafe' 'Het beleg van Thom' aan het Waagplein gaven het startsein voor het begin van de maaltijd. De maaltijd was een succes. De VARA maakt er een tv-reportage over. Een opvallende gast was volgens De Waarheid de in een rood gewaad gestoken mayor van Bath die de woorden 'long liev' joer móje sted' 24

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 30