verbetering is van zowel de gevelwand aan de Oude gracht als in de Bloemstaat. In het oude pand aan de Oudegracht was vroeger de brandstoffenhandel van Dekker gevestigd en de te slopen pakhuisjes aan de Bloemstraat hebben jaren gediend als stalling van de hand wagen verhuur van Schildersbedrijf T.H. de Visser. Zo langzamerhand transformeert de Bloem straat van pakhuisstraat tot woonstraat. Schelphoekplan naar nieuwe fase In mei is het Masterplan Schelphoek gepresenteerd en behandeld in de raadscommissie van de gemeente Alkmaar. De Historische Vereniging en de andere deelnemers aan de begeleidingsgroep Schelphoek betreuren het dat in het masterplan zo weinig is terug te vinden van de adviezen van de begeleidings groep. Met name gelet op de aantasting van de historische structuur heeft de Historische Vereniging nogmaals aan de alarmbel getrokken en een infor matieve presentatie voor de raadsleden georgani seerd om toch meet aandacht te krijgen voor de doorwerking van de cultuurhistorische aspecten in dit herstructureringsplan. Deze powerpoint-presen- tatie is via de website van de Historische Vereniging (www.historischeverenigingalkmaar.nl) te down loaden. De cultuurhistorische aspecten dreigen door alle aandacht voor de optimalisering van de parkeerfaciliteiten in de verdrukking te komen. Dit werd door de meeste partijen wel beaamd, maar men vroeg zich af of er in deze fase van de planvorming nog ruimte was voor wijzigingen. Volgens de Historische Vereniging en diverse andere instanties is die ruimte er wel degelijk. De Historische Vereniging heeft dan ook in haar reactie in het kader van de inspraakprocedure gewezen op mogelijke alternatieven. Het voor naamste bezwaar is de aantasting van de voormalige vestingsttuctuur door een grote niet doorlopende watetinham. Omdat extra water in dit in de 16de Door middel van deze schets is aangetoond dat met een groene omzoming en een doorlopende gracht hetzelfde bouwvolume is te realiseren in het Schelphoekgebied. eeuw op de Voormeer gewonnen gebied op zich positief is, stelt de Historische Vereniging ver volgens voor dit elders in de wijk te situeren. En wel op plaatsen waar dit gelet op de historische context wenselijk is en de stedenbouwkundige structuur versterkt. Ook de verbreding van de Turfmarkt en het loslaten van de oorspronkelijke rooilijn te gunste van een grootschalig havengebouw met een schuine rooilijn is onderdeel van de bezwaren van de Historische Vereniging. Indien een doorlopende gracht op de plaats van de gedempte Schelphoek financieel niet haalbaar zou zijn, kan wellicht het begindeel van de Schelphoek in plaats van een verbrede Turfmarkt als haveninham dienen. Op deze manier wordt beter recht gedaan aan de voor malige Zoutketen. Tenslotte vraagt de Historische Vereniging aandacht voor de situatie bij de Boom- brug, waar het monumentale witte pand dreigt te verdwijnen. Namens de werkgroep Welstand, Henk de Visser

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 25