Van de werkgroep Welstand Zoals gebruikelijk kwam de werkgroep Welstand weer tweemaal per maand bijeen om de bouw- aanvragen bij de gemeente Alkmaar in de binnen stad en omliggende wijken te beoordelen en van advies te voorzien. Naast de gebruikelijke nieuwe winkelpuien, dakkapellen en andere kleine ver bouwingen zijn er in de binnenstand een aantal initiatieven het vermelden waard. In de Brillesteeg wordt de huisvesting van de Open Universiteit gesloopt. Er komt een appartementen complex voor in de plaats. Nadat het eerste ontwerp zowel door ons als de welstandscommissie was af gewezen heeft architect Ben Looye een fraai goed in deze straat passend ontwerp gepresenteerd. Het Beeldkwaliteitplan Binnenstad wordt hier goed gevolgd. Het is te hopen dat dit initiatief na volging krijgt voor wat betreft de hiernaast in slechte staat van onderhoud verkerende panden (voormalige winkel stomerij Krom). Op de hoek van de Lindenlaan en Van der Meijstraat is het initiatief genomen de panden van de firma Burger te renoveren en het bedrijfs- gedeelte ook geschikt te maken voor bewoning. Studio Via Sorrentina heeft een fraai restauratie /renovatieplan gemaakt, waarbij de oorspronke lijke detaillering van dit begin 20ste-eeuwse pand (een ontwerp van de Alkmaarse architect C.J. Ooms in neorenaissance-stijl) zoveel mogelijk wordt hersteld. Ook het aan de Lindenlaanzijde gelegen pand in de karakteristieke Amsterdamse School- stijl (gebouwd inip33) wordt bij de renovatie betrokken. Gelukkig is ons advies overgenomen om beide gevels niet door een luifel aan elkaar te koppelen, maar om de oorspronkelijke gevel scheiding te respecteren, ondanks het feit dat het huis op de parterre achter beide gevels doorloopt. Veel initiatieven in bouwblok Groot Nieuwland, Oudegracht en Bloemstraat. In de bocht van het Groot Nieuwland komt naast de tuin van de pizzeria op de plaats van een paar oude pakhuizen een nieuw eigentijds pand dat geïnspireerd is op middeleeuwse houtbouw met een sterke overkraging van de verdiepingen. Architect Rob de Vries tekende dit ontwerp met een verwijzing naar een bekend monument aan de St. Olofssteeg in Amsterdam. De Historische Vereniging vindt dit ontwerp passend in de reeks vernieuwingen en renovaties die het aanzien van het Groot Nieuwland sterk verbeterd hebben. Wij vonden alleen jammer dat de zijgevel, die in de bocht van het Groot Nieuw land duidelijk zichtbaar is, niet met raamopeningen of andere detailleringen kon worden uitgevoerd. Niet ver hiervandaan op het deel van de Oudegracht tussen Groot Nieuwland en Keetgracht vinden sinds de brand van de Houtmarkt veel vernieuwingen plaats. Na de Hof van Fortuyn en de Hof van Bloem en Laat is de bouw van een nieuw pand met houten pui op perceel Oudegracht 48/50 gestart. Ook dit pand is een ontwerp van Rob de Vries en eveneens geïnspireerd door middeleeuwse houtbouw. Dwars op dit pand komt een smalle gevel naar de Bloem straat waarmee een einde komt aan de bouwval van huize 'de Haas' (Bloemstraat 48Voor de locatie hier naast, zowel aan Oudegrachtzijde als aan de Bloem- straatzijde is recentelijk een opmerkelijk plan gepresenteerd door architectenbureau Kerssens en De Ruiter. Aan de Oudegracht komt een eigentijdse trapgevel en de hoofdingang van dit nieuwe appartementencomplex komt in de Bloemstraat. Daartoe verdwijnen een paar oude pakhuizen. Hoewel wij geen voorstander zijn van het samentrekken van panden hebben wij tegen het loslaten van de parcellering in de smalle Bloemstraat geen bezwaar, omdat de ritmiek van de gevels dit kan hebben en het gehele plan een belangrijke kwaliteits-

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 24