h m Klinckert op d'Alckmaersche snorren De Burghery van deze vermoerde Stadt npgelegkd tot meerdere Glorie van 't Zevenhnnderdtjaengh Bestaen. Wie nu op 't hoogh Gezagh van Alckmaers Magistraet Tracht tusschen Neus en Lip een Kneveltjen te kweecken. Bewyst zyn Burgherzin: de Snorren opgestreecken. Geen gladgeschoren Melckmuyl in de Langhestraet, Zoolangh de Feestroes duurt! Wie nu zyn Plicht verstaet, Kan in het Gulden Vlies gerust een Pot jen breecken: Wie zou de Draeck met deze Knevels durven steecken? Zie. hoe de Bierpomp bruyscht: de Snor gaet vóór de Baet. Verstae de wyze Les. die Alckmaer ons wil leeren: Men kan op oude Roem niet altydt blyven teeren: Voegh by de Glorie van 't Verleden weêr de Oaedt, Die d'onverschrocken Moedt van Vroegher Tydt verraedt. M ie Kyckers trecken wil. volght deze goede Raedt: Waer blyft de Stadt, die strackx de Koppen kael laet scheeren? JOOST Links: Spotprent in De Volkskrant van 5 juli 1954 op de snorrenactie. Bron: archief stichting 'Alkmaar 700 jaar stad' (zie ook de omslag) Rechts: Spotrijm op de snorrenactie in De Groene Amsterdammer van 19 juni 1954 een koets met een tweetal snorloze heren, zogenaamde 'schuchteren', met een tekst bord 'Wij durven nog niet'. Op de Mient werd het snorrencomité ontvangen door G.A. de Lange in zijn hoedanigheid van voorzitter van de feeststichting. In een plechtige proclamatie gaf het comité het startsein voor de groei van de snor en verklaarde tevens dat Alkmaar gedurende de stadsfeesten 'Snorrendam' zou gaan heten. Uit handen van G.A. de Lange ontving het comité een speciaal voor de gelegenheid geschreven 'Snorrenlied', dat uiteraard meteen uit volle borst gezongen werd. Het snorrencomité had de proclamatie willen afkondigen vanaf het bordes van het stadhuis, maar daar was het gemeentebestuur niet toe te bewegen. Wytema vond dat het bordes alleen bedoeld was voor mededelingen van het gemeentebestuur. Wel verklaarden de vroede vaderen dat ze 'de actie met 'welgevallen' begroetten. Burgemeester Wytema bewees dit door vanaf dat moment zijn snor te laten staan. Talloze bewaard gebleven artikelen (en spotprenten!) in landelijke kranten maken duidelijk dat het initiatief van het comité aansloeg en al spoedig landelijke bekendheid verwierf. Zelfs buitenlandse kranten maakten melding van het snorrenfeest. De 18

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 20