Het voorlezen van de proclamatie waarmee het startsein werd gegeven voor de snorrenactie. Foto: Jaap Schoen gemeenteraad? Dat bleek moeilijk. Toen het voorstel werd ingebracht, weigerde de raad de benodigde gelden. Men was van mening dat het uiterste moest worden geprobeerd om de opdracht te gunnen aan een Alkmaarse uitgeverij. Tijdens de raadsvergadering kreeg Berkhouwer de lachers op zijn hand toen hij het voorstel om de tekst bij de foto's door een literator te laten verzorgen becommentarieerde met het uitspreken van de zorg dat de keuze zou vallen op een 'existentialist' die gedichtjes zou maken in de geest van 'Krik-Krak, Hi, ha, ho'. Uiteindelijk kreeg het college een paar maanden later toch zijn zin, nadat de burgemeester in een vertrouwelijke zitting van de gemeenteraad had uitgesproken dat De Bezige Bij meer vertrouwen genoot dan Arti, maar dat 'deze dingen niet in openbare zitting kunnen worden gezegd'.10 De fotowedstrijd kwam er en ook het boek, onder de titel Alkmaar. De eerste exemplaren werden 20 juli uitgereikt. De bekroonde foto's van onder meer Maria Austria, Eva Besnyö en Ad Windig waren er in te vinden. De begeleidende teksten werden verzorgd door de literator Eric van der Steen, een pseudoniem van de in Alkmaar geboren D. Zijlstra. Het boek geeft een prachtig beeld van het leven in Alkmaar in de jaren 1953 en 1954. De gehele collectie foto's wordt momenteel bewaard bij het Regionaal Archief De snorrenactie Op 10 mei 1954 plaatste het Noordhollands Dagblad een ingezonden artikel van de Alkmaarse boekhouder P.J.S. Schilder die voorstelde om de Alkmaarders van hun reputatie als nuchtere feestvierders af te helpen. Dit door het starten van een ludieke 16

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 18