plaatselijke vakcentrales in Alkmaar. De Raad eiste een betere vertegenwoordiging van de arbeidende stand in het stichtingsbestuur. Er was nu één vertegenwoordiger van de arbeidende stand (mevr. J.G. Koot-Kramer had als zodanig inmiddels Kaagman afgelost), maar de RvO vond dat het er minstens 3 moesten zijn. In een tweede brief wees de Raad er op dat er in Alkmaar 5000 georganiseerde arbeiders waren. Met vrouwen en kinderen kwam dat neer op ca. 20.000 personen ofwel de helft van de toenmalige Alkmaarse bevolking. Door de geringe vertegenwoordiging van de arbeiders zou het feest best eens kunnen ontaarden in een feest 'voor het beter gesitueerde deel' van de bevolking en voor de 'buitenmensen, die zich ook het een en ander kunnen veroorloven'.9 Het gemeentebestuur wou niet toegeven: in de subcommissies waren er nog mogelijk heden genoeg voor arbeiders om mee te werken. Het protest bloedde dood. Er verschenen nog wat krantenberichten over, maar de boycot waarmee men dreigde, bleef uit. Een fotoboek Een onderdeel van de plannen voor de feestelijkheden was vanaf het begin het voor- Omslag van het fotoboek over nemen om een geschiedeniswerk te laten verschijnen over Alkmaar. Burgemeester Alkmaar. Wytema stelde zich voor dat het boek zou moeten gaan over Alkmaar en het Noorder- Collectie Regionaal Archief kwartier en hun onderlinge verhouding. Een commissie waarin zitting hadden gemeentearchivaris Wortel, de Leidse hoogleraar Rüter, de Haarlemse rijksarchivaris en de geschiedkundige Belonje, moest de plannen verder uitwerken. Uiteindelijk strandde deze poging, omdat er geen auteur was te vinden. En misschien ook wel omdat er inmiddels een veelbelovend alternatief opdook. De grafica G.M. Pot-van Regteren Altena had de burgemeester benaderd met het voorstel om een fotowedstrijd te organiseren onder kunstfotografen en de bekroonde foto's in een boek te laten verschijnen. Burgemeester Wytema had hier wel oren naar, evenals een aantal leden van het stichtingsbestuur. Tijdens een vergadering van het college van B&W toonde stichtingsvoorzitter De Lange een dergelijk fotoboek over Parijs, dat bij het college zeer in de smaak viel. Het project, dat men een tijd lang had gestald bij de stichting, werd nu weer een afzonderlijke gemeentelijke activiteit. Dit betekende dat de gemeenteraad het benodigde budget moest fourneren, wat bepaald niet van een leien dakje ging. Het probleem was dat de burgemeester beslist een uitvoering wou die moest 'kunnen concurreren met de beste uitgaven in de wereld'. Prijsopgaven werden gevraagd bij De Bezige Bij in Amsterdam en bij de Alkmaarse uitgeverij Arti, maar de voorkeur ging duidelijk uit naar De Bezige Bij, een gerenommeerd bedrijf Hoe dit te verkopen aan de

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 17