•ICHTING iKAASEXPRES Omslag van het julinummer van Tussen de Rails, dat geheel aan Alkmaar was gewijd. Collectie Regionaal Archief over de entreeprijzen. Men vond de geplande toegangs prijs van een gulden voor het feestterrein en 4 tot 5 gulden voor een passe-partout te hoog. Raadslid Berkhouwer (WD) betwijfelde of een arbeidersgezin met vrouw en kinderen het feestterrein zou bezoeken. Wytema deed zijn best om de bezwaren te ontkrachten. Zonder deskundigen kwam het feest niet goed van de grond. Het stadje was inderdaad al meer gebruikt, maar de precieze opstelling zou een andere zijn dan in Breda. Het was onmogelijk om alle Alkmaarders bij de plannen voor de feestelijkheden betrekken, en in de subcommissies van de stichting was er nog genoeg ruimte voor de inzet van andere mensen. De entreeprijs was weliswaar hoog, maar er zou een spaarsysteem ontwikkeld worden. Dat had ook in Breda goed gewerkt. Niet erg van harte besloot de gemeenteraad uiteindelijk de plannen goed te keuren. Nu kon met de daadwerkelijke uitvoering worden begonnen. In 12 subcommissies werden de plannen nader uitgewerkt. Om het feest goed te laten slagen, was er veel aandacht voor propaganda. Een affiche, een programma boekje, een folder, een sluitzegel en een wimpel werden ontworpen. De folder werd in een oplage van 200.000 exemplaren rondgestuurd in Nederland en ook in de naburige landen. Daarvoor had men speciaal Duitse, Franse en Engelse versies laten drukken. Er werd ruimte gekocht in het NS-blad Tussen de rails. Het nummer van juli 1954 was geheel aan Alkmaar gewijd. Tenslotte reisde men nog van 16 juli tot en met 5 augustus met een reclameauto door Noord- en Zuid-Holland. Op 11 maart 1954 werd een persconferentie gehouden, waarop de plannen aan de binnen- en buitenlandse pers werden gepresenteerd. De propaganda had het gewenste effect. Er was vrijwel meteen sprake van een grote interesse van de landelijke media. Zelfs buitenlandse kranten gaven aandacht aan het feest. Een erecomité voor de feestelijkheden vormde het sluitstuk van de propaganda campagne. Klinkende namen moesten iedereen overtuigen dat er echt iets speciaals ging gebeuren. Lid ervan waren onder meer minister-president Drees, de ministers van Binnenlandse Zaken en van Overzeese Rijksdelen, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de commissaris van de koningin in Noord-Holland. De arbeidende bevolking komt in het geweer Hoewel het gemeentebestuur had ingestemd met de plannen voor het feest, bleef er kritiek. Die richtte zich op de samenstelling van het stichtingsbestuur. In december 1954 ontving het gemeentebestuur een boze brief van de Raad van Overleg van de 14

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 16