Rechterpaneel boven: Alkmaar in de Bataafs-Franse tijd. Foto: Ruud Volkers Rechterpaneel onder: het graven van het Noordhollands Kanaal Kun je iets vertellen overje werkwijze Toen ik de opdracht kreeg ben ik meteen begonnen met het maken van historisch correcte potloodschetsen. Vervolgens heb ik voorstudies geschilderd op 73 yan het uiteindelijke formaat. Het was heel bewerkelijk, maar uiteindelijk leverde het veel tijdwinst op. Een ander voordeel is datje vertrouwder raakt met de onderwerpen. Voor de personen heb ik gebruik gemaakt van levende modellen. Ik heb de personen uitgezocht op hun uiterlijk. Ze moesten passen bij de onderwerpen. Ik kon theaterkleding krijgen van een verhuurbedrijf, en heb heel wat foto's geschoten. Zo zijn we een keer in regen en storm naar een manege gegaan om foto's te maken van zogenaamde Spanjaarden te paard, en kanaalgravers in de modder. Die foto's heb ik gebruikt om de houding en expressie van de figuren goed te krijgen. Op het middenpaneel komen ook twee herkenbare figuren. Ik ga de koppen van Kees Bolten en Maarten van Heemskerk schilderen, bij wijze van hommage aan mijn voor gangers. Om de figuren een zo authentiek mogelijk uiterlijk te geven, heb ik aan de gezichten natuurlijk wel wat rotte tanden en lelijke pukkels toegevoegd. In hoeverre heeft de structuur van het drieluikje schilderwijze bepaald? De maatvoering was voor mij natuurlijk nieuw. Ik heb de lijsten van het drieluik eerst gefotografeerd, en de schilderijen op 73 formaat erin gemonteerd op de computer. Op die manier Het zou erop neerkomen datje naar boven moet kijken en dan een afbeelding ziet waarop er vanuit een hoog punt naar beneden wordt gekeken. Dat spoort niet met elkaar. Ik heb verder nog gedacht aan het Cultuurplein, maar dat is niet mooi te krijgen. Er resten nog twee mogelijkheden. Ik ben al in appartementen aan de Noorder Arcade wezen kijken naar de Alkmaarse skyline. Een andere mogelijkheid is een gezicht op Alkmaar vanaf de Friese Brug. Je hebt dan een goed zicht op de mooie nieuwe loopbrug met links van het kanaal het oude en rechts het nieuwe Alkmaar. Ik denk dat ik hiervoor ga kiezen. Wel zal ik dan ook de Karpertongarage moeten schilderen die ik foeilelijk vind. Het beeld van de vorige eeuw was heel wat mooier. Overigens zijn het politiebureau en stadskantoor ook niet echt mooi en nogal rommelig om te schilderen. Maar met mensen ervoor kun je met het straatbeeld nog heel veel doen.

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 10