Van de werkgroep Welstand Zoals gebruikelijk kwam de werkgroep Welstand weer tweemaal per maand bijeen om de bouw- aanvragen bij de gemeente Alkmaar in de binnenstad en omliggende wijken te beoordelen en van advies te voorzien. In het vorige nummer schreven wij al dat de ontwikkelingen rond de voormalige Raad van arbeid ons zorgen baren. Ondertussen heeft het nieuwste plan uitgebreid aandacht in de Alkmaarsche Courant gekregen. Hoewel het ontwerp minder desastreus is dan de hoogbouwvoorstellen uit het verleden, en de voorgevel van het historisch oudste deel in het nieuwste ontwerp is verwerkt, zijn wij toch teleurgesteld omdat complete restauratie van dit deel zoals in de eerdere schetsvoorstellen was meegenomen niet is doorgezet. Zowel in het laatste voorstel van Maarten Min als het eerste voorstel van Inbo Architecten was dit immers het uitgangs punt. In het huidige ontwerp voor de 'Helderse Poort' wordt de voormalige villa van Van den Bosch op een zodanige wijze in de gevel geïntegreerd, dat het geen recht doet aan dit monumentale pand. Storend is dat het zadeldak achter de trapgevel verdwijnt en de nieuwe hoofdmassa op het oude pand wordt doorgebouwd. Daarnaast vinden wij de overgang van de bestaande gebouwen aan de Geestersingel naar de nieuwbouw te fors in hoogte. Wellicht kan dit aspect van het plan nog veranderen als zowel aan de zijde van de Helderseweg als aan de Singel andere bestaande panden worden verworven. Strandwal en Lauwershof De Historische Vereniging heeft ook ingesproken bij behandeling van de voorgenomen nieuwbouw van de Lauwershof in Oudorp. De locatie van de Lauwershof grenst aan een van de belangrijkste cultuurhistorische plaatsen in de gemeente Alkmaar. Vooral uit oogpunt van historische geografie is dit een locatie waar de strandrug, waarop Oudorp en Sint Pancras gebouwd zijn, goed geaccidenteerd zichtbaar is. Daarnaast ligt hier binnen de bebouwing een oud schapenweiland tussen Heren weg en Westerstraat, omgeven door een aantal monumenten en karakteristieke panden. Als monumenten kunnen onder andere genoemd worden de Herenweg (rentenierswoning), de Ned. Hervormde (terp) kerk, het voormalige raadhuis van Oudorp en twee boerderijen aan de Wester straat. Dit fraaie dorpsgezicht is het waard om behouden te blijven. Deze cultuurhistorische gegevens zouden een sturend uitgangspunt moeten zijn voor de planontwikkeling rond de Lauwershof. Gezien de hoogte van de voorgenomen nieuwbouw juist grenzend aan de strandrug en zichtbaar vanaf de Westerstraat (Oudorp inrijdend aan de rechter kant) en gelet op het huidige ook al relatief hoge zusterhuis (5 etages) achten wij een verdere ver hoging van de nieuwbouw met 2 etages ongewenst. Wij zijn niet tegen hoogbouw, maar zouden dit graag anders op deze locatie gerangschikt willen zien. Aangepaste nieuwbouw tussen de renteniers woning en het kerkje kan het karakteristieke dorpsbeeld rond deze weide versterken en de overgang naar de hoogbouw van de Lauwershof vloeiend doen verlopen. Deze open zijde aan de schapenweide wordt ook door de huidige Lauwers hof nogal gedetoneerd. Welstandsnota Voorts is vermeldenswaard dat de Welstandsnota voor Alkmaar gereed is gekomen en in januari de inspraakprocedure is ingegaan. Vanaf 1 juli aan staande is elke gemeente die welstandstoezicht wil uitoefenen verplicht dit te doen op basis van criteria vastgelegd in een wettelijk vastgestelde

Oud Alkmaar | 2004 | | pagina 18