Boekbesprekingen Bergen Redactie Oud Alkmaar Berden over S. Jongenelen, Bergen over Bergen. Uitgave Stichting Museum, 2001. Kranenburgh cahiers nr. 12. ISBN: 90-806291-2-X. Het boekje onder deze titel uitgegeven door Stichting Museum Kranenburgh Bergen past in het genre dat momenteel nogal populair is: oral history. We hoeven alleen maar te denken aan het boek van Judith Koelemeijer, Het zwijgen van Maria Zachea. Een aantal min of meer bekende Bergenaren, die op enigerlei wijze een relatie met de kunst hebben vertellen over hun herinneringen aan Bergense kunstenaars in de jaren vijftig. Het begint met een artikel voorzien van de pakkende titel 'Charley was geen wijf maar een kerel'. Een uitspraak van Wout Akerboom, die in zijn jonge jaren petroleum en butagas ventte in Bergen en wiens eerste klant Charley Toorop was. Hij vertelt op een ongedwongen wijze zijn herinneringen aan deze karakteristieke vrouw. De brand in 1951 in Charley's atelier, haar begrafenis in 1955. Behalve over haar vertelt hij terloops over andere bekende klanten bij wie hij kwam zoals Jaap Sax, Foeke Kamstra, Jaap Min en vele anderen. Over Charley weet ook Netje Fernhout- Salomonson te vertellen die na de dood van haar schoonmoeder met haar man Edgar Fernhout het huis en atelier van Charley 'De Vlerken' bewoonde. In Bergen ging het echtpaar om met kunstenaars, schrijvers en musici. Ook horen we over de vele bevriende museummensen die bij hen op bezoek kwamen. Het interview met Simon ten Holt gaat over zijn vader de schilder Henri ten Holt. Veel boeiende wetenswaardigheden horen we over hem, zijn verhouding tot collega's en de omgang met zijn kinderen. Zo vertelt Bergen over Bergen en over zichzelf David Kouwenaar over Henri ten Holt, die zijn eerste leermeester was. Over de journalist Dirk Klomp op wiens aanraden het gezin Kouwenaar naar Bergen kwam. De beeldhouwster Jeanne Bijlo, Kouwenaars echtgenote kreeg na de dood van Klomp in 1947 de opdracht zijn grafsteen te maken. Over Charley Toorop, die in 1947 na de geboorte van zijn eerste dochter Daphne een mandje met eieren kwam brengen. Een heel geschenk in die tijd van schaarste. 34

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 44