TH y t r q«v*l 4. Ontwerp voor een romantisch boerderijachtig huisje in het land bij Oudorp, 1943. Detail het landschap, de geometrie van de polders heeft mij beïnvloed, is vormend geweest. In 1939 zat de lagere school erop. De school zeifis toen verplaatst naar de Munnikeweg. Bij de bouw van het nieuwe schooltje was mijn vader opzichter. Ik ging af en toe op de fiets er naar toe om te kijken. Dat deed ik ook wel bij andere bouwwerken waar mijn vader opzichter was. Mijn vader tekende thuis aan de huiskamertafel. Als kind zag ik hem dus aan het werk en dat stimuleerde mij om zelf ook te gaan tekenen. Ook mijn moeder stimuleerde mij daarin: zij kon goed tekenen en naaien en hield van knutselen. Ik herinner me dat ik met haar de bouwplaten in elkaar zette, die je toentertijd bij Hille- ontbijtkoek kreeg. Op jonge leeftijd voelde ik mij al aangetrokken tot de architectuur. Ik ben al snel huizen gaan tekenen. Toen ik 9 was kreeg ik een tekenbordje met een haak en driehoeken. Daarmee tekende ik woningontwerpen op schaal 1:100. Mijn vader vond het zo leuk dat hij van een ervan een blauwdruk liet maken. Tijdens mijn HBS-tijd heb ik ook veel getekend. Het was mijn hobby geworden. Zo ontwierp ik bijvoorbeeld een romantisch boerderijachtig huisje midden in het land bij Oudorp (afb. 4). In de oorlogstijd had ik veel vrije tijd, want vaak was er 's morgens of's middags geen school. Ik las toen veel boeken en tijdschriften over architectuur. Mijn schoolopstellen gingen altijd over architectuur. In die tijd bewonderde ik de Gooise landhuizen van Jan Rebel vanwege hun zichtbare eiken balken en wat later was ik diep onder de indruk van de ruimtelijke composities met witte vlakken die Rietveld toepaste. Ik las hierover in het Bouwkundig Weekblad waarop mijn oom geabonneerd was. Wat mij met name boeide was het verschillend zijn van de uitgangspunten in deze ontwerpen: het constructivisme enerzijds en de ruimtelijke zuiverheid anderzijds. Alle facetten van de architectuur vond ik interessant. In 1944 ben ik blijven zitten omdat ik teveel getekend had. Na Dolle 3

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 5