dus niet direct aan omdat het niet 'leuk' is. Maar ik denk dat leuk zijn meestal niet zo lang duurt. Welk van uw Alkmaarse gebouwen vindt u zelf het mooist? Dat is moeilijk te zeggen, er zijn uiteraard ver schillende motieven om iets mooi te vinden. Als ik beslist een keuze moet maken, kom ik uit op het hoofdpostkantoor in zijn oorspronkelijke vorm, direct gevolgd door het gebouw zoals het er nu staat. De zelfstandige en prominente plaats ervan gaf mij veel vrijheid. Uiteraard moest ik rekening houden met de bestaande bebouwing in de binnenstad. Maar misschien stimuleerde de op die plek allesover heersende aanwezigheid van de Grote Kerk met zijn uitgesproken stijl mij juist om met een duidelijk eigen ontwerp te komen. De uitbreiding van de Kamer van Koophandel vind ik geslaagd omdat ik een naadloze aansluiting gemaakt heb met de panden die ernaast stonden. Het bankgebouw op de Voordam vind ik om dezelfde reden een goed gebouw. Het sluit aan op het ritme van de bebouwing in de binnenstad. Elementen die wezenlijk zijn voor een oude binnenstad, zoals een onderpui, gedragen metselwerk, een duidelijk dak vind je er in terug. Mijn Probiblio-gebouw vind ik om dezelfde reden minder. Achteraf had het er in deze vorm niet moeten staan. De structuur is overigens goedje zou alleen de gevels hoeven aan te passen. De door mij ontworpen districtstelefooncentrale bij de Leeghwaterbrug is een heel goed functioneel gebouw, net als de HTS aan de Bergerweg. Ook met het gerechtsgebouw aan de Geestersingel ben ik heel tevreden. Het is wel ironisch dat juist nu het hoofdpostkantoor er in zijn oorspronkelijke vorm niet meer is, ik steeds vaker te horen krijg dat men het zo'n mooi gebouw vond. Ik vraag me af of het met het voormalig bankgebouw aan de Voordam en met het gerechtsgebouw aan de Geestersingel ook zo zal gaan. 23. Een van de door Tauber ontworpen woningen in het Oranjepark (Beatrixlaan 6-16) Veel van uw Alkmaarse gebouwen staan op nominatie om afgebroken dan we! sterkgewijzigd te worden. Waar zou dat mee te maken hebben Ik heb hier veel gebouwd in de jaren zestig. Een groot aantal van deze gebouwen heeft inmiddels een andere bestemming gekregen. Ook is er sprake van groei en reorganisatie. Dit maakt het nodig om de panden aan het nieuwe gebruik aan te passen. Soms lukt dat niet en krijgt een gebouw een heel andere functie of besluit men iets heel nieuws op 17

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 19