één bruikbare verdieping, waardoor er overal in de stad nevenvestigingen waren. Een belangrijke vraag voor mij was: moest ik het bestaande monumentale neo- renaissancistische pand deels slopen of laten staan (afb. 14). Toen bleek in Zutphen qua plattegrond precies hetzelfde pand te staan, maar nu met neo-classicistische gevels. Mijn conclusie was dat het idee ook niet erg diep had gezeten. Ik besloot te slopen en een nieuw gebouw neer te zetten, iets wat ik nu betreur (afb. 15). De opdracht voor het in 1966 gereed gekomen hoofdpostkantoor bij de Grote Kerk kreeg ik eveneens van de Rijksgebouwen dienst. Ik vind het nog steeds een erg geslaagd gebouw (afb. 16). Het was een mooie opdracht, vooral ook vanwege de centrale plek midden in Alkmaar. Ik heb er veel tijd aan besteed, veel varianten getekend. Het gebouw bestond uit een publiekshal met daarboven een grote ruimte waar sorteerkasten stonden. Daardoor waren de ramen op de bovenverdieping erg hoog geplaatst. Op een paar plaatsen heb ik de ramen laten zakken, zodat het personeel tijdens de 8 oktoberoptocht naar buiten zou kunnen kijken. Ook de verbouwing eindjaren negentig tot bankgebouw is van mijn hand. In 1960 kreeg ik van het bedrijf Schuurman opdracht tot het bouwen van een nieuw bedrijfspand aan het Hofplein (afb. 17). Later was ProBiblio hierin gevestigd. Het is een uitstekend modern gebouw, maar het staat in een traditionele omgeving en komt daardoor niet tot zijn recht. De oorspronkelijke bebouwing paste veel beter op die plek, er stond onder meer een mooi Jugendstilpand. Indertijd waren er plannen om het hele gebied te saneren en te vervangen door moderne bouw, maar dat is niet doorgegaan. Bij het ontwerp ging ik uit van die sanerings plannen. Nu die niet zijn gerealiseerd «finpr vraagt het gevelbeeld een correctie in de richting van meer harmonie met de omgeving. Een volgende belangrijke opdracht in het Alkmaarse was de bouw van de HTS. De opdracht dateert van 1962, het gebouw kwam in 1971 gereed (afb. 18). Het is vooral functioneel van aard. Dat geldt ook voor de in dezelfde periode door mij ontworpen districtstelefooncentrale bij de Leeghwaterbrug (afb. 19). 19. Het gebouw van de districtstelefooncentrale bij de Leeghwaterbrug 18. Gebouwen van de Alkmaarse HTS 14

Oud Alkmaar | 2002 | | pagina 16