te was en de de rug had. y op de hoek Princenhof bonden zou nTeylingen Princenhof Wapen van Alkmaar in de hal van 't Hooge Huys Het gezicht van het Hooge Huys wordt grotendeels bepaald door de monumentale trapgevel aan de Langestraat. Een aantal jaren terug is de portiek op de hoek noodgedwongen van een smeedijzeren hekwerk voorzien. Het gebouw wordt gekenmerkt door gemetselde rondbogen, een natuurstenen console, glas- en loodramen met bovenlichten, rondboogvensters met o.a. een natuurstenen medaillon met reliëf voorstellende een pelikaan die drie jongen voedt met bloed uit zijn borst. De linkertrapgevel is voorzien van gemetselde ezelsruggen. De terracottagevelsteen met twee vissen verwijst naar bevelhebber Jacob Cabeliau uit de tijd van Alkmaars Beleg in 1573. Het interieur is grotendeels zoals het door Kropholler is gebouwd. Zelfs een deel van de door Kropholler ontworpen meubels is nog in gebruik. De gele baksteenwanden van het interieur zijn voorzien van tegeltableaus met wapens van Alkmaar en Noord- Holland. De kamers zijn voorzien van mooie houten lambriseringen en ingebouwde kasten. Een tegeltableau memoreert de inzet van Hofstee en nakomelingen op sociaal gebied. In 1941 heeft het gezamenlijke personeel van binnen- en buitendienst ter viering van het gouden jubileum van de Noord-Hollandsche het bijzondere glasraam aangeboden waarop de geschiedenis van het huis is afgebeeld in diverse taferelen. De gevel van de Princenhof langs de Laurensstraat is veel eenvoudiger vormgegeven. Ook het door Kropholler gebouwde voormalige politiebureau heeft weer die kenmerkende rechthoekige plattegrond. Het gebouw heeft twee bouwlagen onder een zadeldak met rode Hollandse pannen. De gevels zijn opgetrokken vanuit een natuurstenen plint met grote rode handvormstenen (type kloostermop). Ook hier weer die dubbele boogdeuren en een natuurstenen reliëf met het wapen van Alkmaar, gedragen door twee leeuwen met daaronder de Latijnse tekst Alcmaria Victrix. Ook dit pand is representatief voor het oeuvre van A.J. Kropholler. Het vertoont veel

Oud Alkmaar | 2001 | | pagina 7