't Hooge Huys en de Hoornsche Bank. Ook het kasteel 'De Cannenburch' onder Vaassen en een schuilkelder in de duinen bij Heemskerk hebben veilig onderdak geboden aan de Alkmaarse archieven. Na afloop van de oorlog vinden deze archieven geleidelijk aan hun weg terug naar Alkmaar. Probleem daarbij is dat er veel te weinig ruimte beschikbaar is om die te kunnen bergen. Ook om die reden blijven de verbouwings- c.q. uitbreidingsplannen actueel. Pas in 1960 worden deze plannen concreet: men wil het gemeentearchiefonderbrengen in Huize Oort aan de Oudegracht. Op 25 augustus stelt de gemeenteraad daarvoor kredieten beschikbaar, ƒ133.000 voor de restauratie en verbouwing van Huize Oort en ƒ245.000 voor de archiefdepots met studiezaal. Voor die tijd geen kinderachtige bedragen! Het is daarom een feestelijke dag als algemeen rijksarchivaris H. Hardenberg op 8 juli 1966 de openingshandeling verricht. Vanaf 1974 krijgen de ontwikkelingen op het gebied van regionaal archiefbeheer gestalte. Een ontwikkeling die leidt tot een toename van het aantal medewerkers en een meer dan evenredige toename van het archiefbestand. De keerzijde van dit succes is dat zo'n tien jaar later het archiefgebouw werkelij k uitpuilt van de archieven en er geen lege plank meer beschikbaar is. Een afdoende oplossing biedt de nieuwbouw voor het Samenwerkingsverband Noord- Kennemerland (SNK), waarvan het gemeentearchief deel gaat uitmaken. In het najaar van 1990 gaat de eerste spade in de grond en in maart 1992 wordt de inhoud van de archiefdepots aan de Oudegracht overgebracht naar het nieuwe gebouw aan de Hertog Aalbrechtweg. Met een zee aan depotruimte, een ruime studiezaal en voldoende ruimte voor de medewerkers kan het Regionaal Archief zich verder ontplooien. En hoe! Aansluiting van de gemeenten Langedijk (1992), Niedorp (1996), Hecrhugowaard (1998), Wieringermeer (1999), Wieringen, Schagen en Anna Paulowna (allen in 2000) doet de De gebouwen van het gemeentearchief aan de Oudegracht, 1979. Collectie Regionaal Archief Alkmaar 7

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 9