Met ingang van 1 september t990 wordt C. Streefkerk benoemd tot gemeentearchivaris. In 1992 vindt de verhuizing plaats naar het nieuwe gebouw. In hetzelfde jaar wordt ook de ontwikkeling tot streekarchief geformaliseerd. De naam van de dienst wordt gewijzigd in Regionaal Archief Alkmaar. De archiefgebouwen Over de plaatsen waar zich in het stadhuis archieven bevonden zijn we door de veelvuldige interne verbouwingen niet goed geïnformeerd. Zeker is wel dat op 19 februari 1890 in het stadhuis een brand uitbrak, waarbij het archief van de arrondissementsrechtbank grotendeels verloren ging. In 1895 werd op dezelfde plek een nieuw 'archicflokaal' gebouwd, in de oostelijke vleugel naast het Moriaanshoofd. Vochtproblemen (lekkages) en ruimtegebrek vormen in de jaarverslagen een rode draad. Al bij het eerste jaarverslag over 1900 is het raak: verscheidene boeken zijn door niet opgemerkte lekkage geheel of ten dele 'bedorven en teloorgegaan'. In t9i7 zijn er problemen met de verwarming, in t9i8 wordt de verwarming wegens de kolenschaarste buiten gebruik gesteld en de gevolgen blijven niet uit. Het jaarverslag 1919 rept over uitslag van salpeterzuur op de muren, schimmels, lekkages, houtworm in de vloer en voor het eerst wordt ook een gebrek aan ruimte gesignaleerd. Pas in 1920 wordt de archiefbewaarplaats weer op de verwarming aangesloten. Gemeentearchivaris Bruining rapporteert dan: werden de gebonden dcelen, die het meest van vocht te lijden hadden gehad, kast voor kast onder mijn toezicht schoongemaakt en gedroogd'. De lezer zal weinig fantasie nodig hebben om zich van die activiteit een beeld te vormen. Op 25 juni 1925 stelt de gemeenteraad ƒ6200 beschikbaar voor het onderbrengen van de museumbibliotheek, de prentverzameling, de leeszaal en de werkkamer voor de gemeentearchivaris en zijn medewerkers in het Moriaanshoofd. Op de beneden verdieping vindt de openbare bibliotheek een nieuw onderkomen; de vertrekken voor het gemeentearchief worden op de eerste verdieping ingericht. Met toespraken van de voorzitter van de Alkmaarse bibliotheek en gemeentearchivaris Dresch wordt het gebouw op 28 juni 1926 in gebruik genomen. Beide toespraken maken gewag van de zo gewenste samenwerking tussen de beide instellingen voor wat betreft de bibliotheekvoorziening. Daarmee is de situatie voor bezoekers en medewerkers aanmerkelijk verbeterd, maar aan de archiefbewaarplaats zeifis niets veranderd. Daarom vermelden de jaarverslagen vanaf de jaren dertig een keur van lekkages. Bovendien moet voor het ophalen en wegbrengen van de archiefstukken een lange weg worden afgelegd, deels door de open lucht. Na afloop van de economische crisis breekt in 1940 de Tweede Wereldoorlog uir, waarmee elke hoop op verbetering opnieuw de bodem wordt ingeslagen. Er zijn nu wel andere zorgen: direct na het uitbreken van de oorlog wordt het belangrijkste deel van het stadsarchief overgebracht naar de kluis van de gemeenteontvanger. De kern van de notariële en oud-rechterlijke archieven vindt een veiliger onderkomen in de kluizen van

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 8