Een spannend beeldverhaal Vroeger tussen 1945 en 1950 logeerde ik vaak in Alkmaar in het huis van mijn grootmoeder aan dc Kennemersingel. Hoe vaak ik daar Het heldenlied vin Jan en Piet, geschreven door Piet Worm, las en herlas weet ik niet precies. Het zal heel vaak geweest zijn, omdat er vlak na de oorlog weinig kinderboeken te krijgen waren en het boek altijd een grote aantrekkingskracht op mij had. Het boek, uitgegeven in 1945 door uitgeverij Fontein in Utrecht, bestaat uit 75 tekeningen met tekst, waarin de avonturen van twee Alkmaarse kaasdragers Jan en Piet tijdens de Tweede Wereldoorlog verteld worden. Jan en Piet hebben in de toren van het Waaggebouw een radiozender gebouwd, waarmee zij geheime berichten aan de Engelsen kunnen doorgeven. Hun informatie krijgen zij door hun contacten met de twee Duitsers Wurst en Schnaps. Zelf brengen zij een Engelse piloot in veiligheid, stelen persoonsbewijzen uit het stadhuis, bevrijden hun gevangen genomen ouders, worden gesnapt bij een van de hongertochten en maken tenslotte de bevrijding mee. Zo wordt in grote lijnen het verloop van de oorlog verteld. Toen ik zo'n dertig jaar later het boek van Piet Worm terugzag in de bibliotheek van het Regionaal Archief was het verbazingwekkend te merken dat het nog altijd dezelfde gevoelens bij mij opriep. De brute Duitsers Wurst en Schnaps zijn nog even bruut, hun gevangen genomen ouders even zielig, de hongertochten even beklemmend en de bevrijding blijft bevrijdend. Het Alkmaarse karakter van het boek zegt iets over de schrijver zelf. Hij

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 60