archiefdienst. Voortdurende gebreken aan de archiefbewaarplaats leiden er toe dat in 1966 een nieuw onderkomen wordt betrokken aan de Oudegracht. Bij die gelegenheid worden tevens archief en stedelijk museum van elkaar gescheiden. Gemeentelijke grenswijzigingen in 1974 maken dat het gemeentearchief wordt gevraagd de archieven van enkele naburige gemeenten in beheer te nemen. Dit gegeven markeert de geleidelijke omvorming van gemeente- tot regionaal archief Mede gestimuleerd door de provinciaal archiefmspecteur neemt deze dienstverlening aan de regiogemeenten een dermate grote vlucht, dat de huisvesting al spoedig te krap blijkt. In 1992 wordt een nieuw gebouw aan de Hertog Aalbrechtweg betrokken. Als logisch gevolg van deze ontwikkeling wordt het Alkmaars gemeentearchief per t januari 1992 getransformeerd tot Regionaal Archief. Bestuurlijk komt de dienst te vallen onder het Samenwerkingsverband Noord-Kennemerland (SNK). De nieuwe en ruimere huisvesting zijn een stimulans voor verdere groei, met name voor gemeenten en waterschappen uit de noordkop. Thans zijn 19 gemeenten en 4 waterschappen bij het Regionaal Archief aangesloten, in het archiefdepot wordt ruim 3 kilometer archief beheerd, de bibliotheek omvat circa 50.000 banden en de topografisch historische atlas herbergt duizenden kaarten, tekeningen, prenten en foto's. De archivarissen Toen Bruinvis in 1900 op ruim 70-jarige leeftijd archivaris werd, had hij al een carrière achter zich: apotheker, redacteur Alkmaarsche Courant, raadslid en wethouder. Zijn benoeming tot gemeentearchivaris verloopt geruisloos. Geen wonder als je aanbiedt om 'zonder bezwaar der gemeentekas' als archivaris werkzaam te zijn. Anders loopt het met de benoeming van de adjunct-archivaris, zoals Bruinvis die bij zijn aanstelling had bedongen. Het college moet daarvoor aankloppen bij de gemeenteraad om het benodigde geld [ƒ300 per jaar) los te krijgen. Er ontstaat een pittige discussie of het college wel bevoegd is een gemeentearchivaris en een adjunct-archivaris aan te stellen, maar uiteindelijk stelt de gemeenteraad toch het gevraagde krediet beschikbaar. Vermeldenswaard is nog dat Bruinvis naderhand vond dat die ƒ300 per jaar voor de adjunct toch wel karig waren. Daarom verdubbelde hij 'uit eigen zak' het salaris tot ƒ600 per jaar. Het college benoemt per 1 mei 1900 jhr. C.H.C. Flugi van Aspermont tot adjunct-archivaris, maar de benoeming staat blijkbaar onder een verkeerd gesternte. C.W. Bruinvis (1829-1922), de eerste Alkmaarse gemeentearchivaris. Collectie Regionaal Archief Alkmaar

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 5