parken en tuinen. Het werk was in zijn tijd buitengewoon populair en werd in de 19de eeuw vier maal herdrukt. Ook nu is deze unieke uitgave zeer gezocht en dat is geen wonder in een tijd waarin zoveel belangstelling voor tuinen bestaat, waarin men zelfs van een zekere 'tuinrage' kan spreken. (LP.) Tuinsieraad in de vorm van een 'gothische tempel' uit het Magazijn 'ft 4 Egypte in woord en beeld Een groot deel van de bibliotheekcollectie bestaat uit schenkingen. Vaak worden één of enkele boeken geschonken, soms ontvangt de bibliotheek een complete collectie. In 1945 werd de bibliotheek verrijkt met een legaat van de in dat jaar overleden PA de Lange, bestaande uit een verzameling boeken over zeer uiteenlopende onderwerpen. De heer De Lange, in 1874 geboren te Alkmaar, vervulde een aantal jaren functies in Nederlandsch Oost-Indië, en bereisde van daaruit de omliggende landen. Hij bezat een omvangrijke bibliotheek, waaruit een veelzijdige belangstelling blijkt. In 1974 werd een deel van de collectie wegens ruimtegebrek weer teruggegeven aan de familie. Dankzij deze schenking bevat de bibliotheek publicaties die men niet zo gauw verwacht in een Noord-Hollandse archiefbibliothcek. Een voorbeeld hiervan is het prachtig uitgevoerde tweedelige Egypccn in Bild und Wort van de Duitse Egyptoloog Georg Ebers, uitgegeven in Stuttgart in 1878-1879 (2e druk). Ebers, die naast wetenschappelijke studies ook een groot aantal historische romans schreef, geeft een uitvoerig overzicht van de Egyptische geschiedenis, bevolking en cultuur. De linnen boekbanden zijn versierd met bladgoud en kleine turkooiskleurige geëmailleerde knopjes. De twee delen zijn rijk geïllustreerd, en bevatten prachtige houtgravures van verschillende kunstenaars, waaronder L. Alma Tadema. Opmerkelijk is de versiering van de beginletters van de hoofdstukken, de initialen zijn vaak kunstig verstopt in de omringende tekening. Voorwaar een lust voor het oog, en een verrassend aspect van de bibliotheekcollectie. (M.J.) 51

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 57