w~ J;_'ikking van de Algemene Werkstakingen de tweespalt in de er sigarenmakers werd de jonge SDAP-afdeling ook nog onfronteerd met het verlies van de ideologisch onderlegde Henk van Gelder. Van Gelder verhuisde in 1906 naar Den Haag waar hij aangesteld was tot gemeentearchivaris. Na zijn vertrek braken zorgelijke tijden aan. In 1908 geraakte de afdeling in een langslepend conflict verwikkeld met het 'vrijzinnige' SDAP-raadslid Martinus Uitenbosch en het prominente bestuurslid Jan Fenijn. Woordvoerders van de oppositionele Tribune-groep, voorloper van de in 1909 opgerichte marxistische Sociaal-Democratische Partij, poogden hier garen bij te spinnen, maar tot een Alkmaarse SDP-afdeling kwam het niet. De kwestie Uitenbosch-Fenijn leidde uiteindelijk tot hun royement in 1914.8 De conflicten in de plaatselijke SDAP-afdeling weerhielden de afdelingsleden er niet van propaganda te blijven voeren voor het werk in de gemeenteraad, de wettelijke achturendag, algemeen kiesrecht en het bevorderen van 'moderne' vakbeweging. Een hoogtepunt was ongetwijfeld de opening in 1908 van het Volksgebouw 'Voorwaarts' ('onze politieke burcht van waaruit we onze veldtocht kunnen organiseren') aan de Oudegracht 208. Het eigen onderkomen en de oprichting van de Algemene Arbeiders Coöperatie 'Voorwaarts' in oktober 1909 droegen onmiskenbaar bij aan de totstandkoming van een lokale sociaal-democratische fundering.9 Martinus Uitenbosch, de eerste socialist in de Alkmaarse gemeenteraad. Collectie Regionaal Archief Alkmaar De Vrije Socialisten Na het echec van de Algemene Werkstaking likten de vrije socialisten hun wonden. Met Engel Kloosterman als nieuw gezicht kreeg de Vrije Socialistengroep weer enige kleur, maar verheffend was het allemaal niet. Een nieuw tijdperk brak aan toen Dirk Arie Klomp (2883-1947), de jongere broer van de eerder genoemde Jan Klomp, de teugels in handen nam. Klomp, vooral bekend geworden als journalist van de Alkmiarsche Courante n kenner van de Bergense School, zou veertig jaar lang de spreekbuis zijn van de plaatselijke vrije socialisten. In maart 1905 behoorde hij met Jan Oudes en Cornelis Zomer tot de oprichters van de Alkmaarse afdeling van de Internationale Anti- Militaristische Vereniging. De LAMV beschouwde de oorlog als een kapitalistische aangelegenheid, riep arbeiders en soldaten op daartegen front te vormen en propageerde in de dagelijkse praktijk de dienstweigering. De bloeiende LAMV-afdeling stond naar de mening van andersdenkende vrije socialisten het voortbestaan in de weg van de inmiddels heropgerichte afdeling van de Vrije Socialisten Vereniging. Volgens de beginselvaste sigarenmaker J.C. Moelaert werkte de Alkmaarse IAMV te centralistisch en botste die werkmethode met de federalistische

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 50