Alkmaar (1890). Een jaar later organiseerden de arbeiders in de metaal zich. Nog voor het vorige millennium waren afdelingen ontstaan van typografen, timmerlieden, postbeambten, bakkersgezellen, borstelmakers, slagersgezellen, kleermakers, onderwijzers en handels- en kantoorbedienden. Echte strijd onder de vaklieden vloeide uit de verenigingsdrift niet voort. Petities en vriendelijk geformuleerde verzoekschriften waren de enig waarneembare strijdwapens. In de nieuwe eeuw plaatsten de sigarenmakers zich opnieuw in de schijnwerpers: op 20 maart 1902 legden tien sigarenmakers, werkzaam bij de sigarenfabrikant A.W. van Zuydam aan de Kraanbuurt, het werk neer. Zij staakten wegens 'het tirannieke optreden van den meesterknecht Tewes', wegens het ontslag van een der gezellen en slecht dekmateriaal. Na vier dagen haalde Van Zuydam bakzeil. Op zijn toezegging voor opengehaald en gesorteerd dek te zullen zorgen en zijn meesterknecht Tewes onder handen te zullen nemen, togen de sigarenmakers weer aan het werk. Later dat jaar brak bij Van Zuydam een tweede staking uit toen zes sigarenmakers, allen lid van de Internationale Bond, staakten voor intrekking van het ontslag van twee collega's, voor hoger loon en andermaal voor beter dekmateriaal. Ook deze staking verliep succesvol.5 SDAP-afdeling Alkmaar In deze bloeiende periode van succesvolle acties en stakingen berichtte Het Volk in november 1902 dat eindelijk een bres was geslagen in de Alkmaarse veste en op 13 november 1902 een afdeling van de SDAP was opgericht. In het bestuur namen zitting Hendrik Enno van Gelder, per 1 augustus 1900 benoemd tot adjunct-archivaris bij het Alkmaarse gemeentearchief de sigarenmaker Dirk Peters, de smid Klaas van Vliet, de sigarenmaker Casper de Boer en de huisschilder/behanger Jan Fenijn. Op 23 december 1902 presenteerde de afdeling zich aan het publiek met spreker Mendels van Zaandam.6 Ruim vier maanden later op 8 april 1903 brak de landelijk geproclameerde Algemene Werkstaking uit als antwoord op de arbeidersvijandige knevelwetten van de anti revolutionaire minister-president Abraham Kuyper. De Algemene Werkstaking zou de kloof tussen de plaatselijke sociaal-democratie en de vrije socialisten slechts vergroten. De oproep tot staking werd aanvankelijk alleen gesteund door de Vereniging van losse Werklieden en de 86 man sterke afdeling van de Sigarenmakersbond. Aan de modern georganiseerde metaalbewerkers ging de staking zelfs geheel voorbij. Naar landelijk voorbeeld vormden de vakverenigingen, de nieuwe SDAP-afdeling en de Vrije Socialistengroep broederlijk een Comité van Verweer. Dit comité werd weldra omgezet in een Comité van Steun waarin het Vrije' geluid steeds luider doordrong en de sociaal democraten nog nauwelijks participeerden. Met het verlopen van de Algemene Werkstaking viel de eens zo krachtige afdeling van de Sigarenmakersbond in brokken uiteen. De Vrije' sigarenmakers scheidden zich af van de moderne, sociaal democratische Bond en sloten zich aan bij de Federatie die opereerde onder de paraplu van het Nationaal Arbeids Secretariaat (NAS).7

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 49