De propagandareizen van Troels tra en andere bekende SDAP-ers leidden ook naar de kop van Noord-Holland en Alkmaar. Hier wist de SDAP zich gesteund door de aanwezigheid van vele moderne, vrijzinnige predikanten. Om de meest prominente modernen te noemen: in Alkmaar zat de doopsgezinde predikant P.J. Glasz, in Limmen de hervormde dominee S. Winkel, in de Heerhugowaard dominee D.N. Zuithoff, in Zuid-Scharwoude zetelde dominee Gerrit Willem Melchers (de eerste SDAP-dominee van Nederland) en in Nieuwe Niedorp dominee N.J.C. Schermerhorn, hoewel die meer propagandist van het anti-militarisme was dan pleitbezorger van de SDAP. Waar Melchers spoedig een Langedijker SDAP-afdeling oprichtte, prefereerde de Alkmaarse woordvoerder van de sociaal-democraten Martinus Uitenbosch een geleidelijke totstandkoming. De gematigde Martinus Uitenbosch (1857-1913), timmerman, aannemer en bouwkundig opzichter, beliefde 'in der minne met de patroons' te werken. Ook zijn medestanders waren huiverig te snel van stapel te lopen bang als zij waren voor broodroof en ander ongerief De oprichting van de Arbeiderskiesvereniging (AKV) in 1899 - die in de schoot van de vrijzinnig-democratische politieke vereniging 'Vooruitgang' was ontstaan - werd onder de gegeven omstandigheden als 'hoogst haalbaat' aangemerkt. De AKV met haat bestuursleden Jan Fenijn, Cornelis Moot van de vergane SDB-afdeling en Martinus Uitenbosch moest als het ware de weg plaveien voor de oprichting van een SDAP- afdeling. Daartoe verzorgde de AKV wintercursussen, richtte zij studie-clubs op en organiseerde zij propagandatochten. Op de eerste openbare vergadering van de Arbeiderskiesvereniging op 24 januari 1900 in De Harmonie sprak niemand minder dan de verstoten Vlaamse priester Abbe Daens van Aalst (hoofdpersoon in de historische roman Pietec Diens van Louis Paul Boon). Hij stond voor een gehoor van 650 aandachtige luisteraars. In zijn toespraak deed Daens een dringend beroep op alle groeperingen samen te strijden tegen maatschappelijk onrecht. Opmerkelijk was dat de Alkmnrsche Counnt - tot dan toe toeschouwer aan de zijlijn - er uitgebreid verslag van deed. De AKV boekte haar eerste succes op 23 juli 1901 toen Martinus Uitenbosch, bij herstemming de gezamenlijke kandidaat van de AKV en de kiesverenigingen 'Eensgezind' en 'Vooruitgang', als eerste sociaal-democraat in de Alkmaarse gemeenteraad werd gekozen. Anders dan de vrije socialisten zagen de sociaal-democraten ook op gemeentelijk politiek niveau mogelijkheden om de emancipatie van de arbeiders te helpen bevorderen. Zij zetten zich in voor verbetering en democratisering van het (ambachts)onderwijs, gezondheidszorg en voerden een actief volkshuisvestingsbeleid.4 De sigarenmakers staken! De vereniging van vakarbeiders was intussen behoorlijk gevorderd. De plaatselijke sigarenmakers waren met hun afdeling van de Nederlandse Internationale Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond de oudste socialistische vakvereniging in

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 48