socialisme te winnen beëindigen. Toch wist hij zich in deze periode omringd door enthousiaste leden van de vermelde jongelingsvereniging 'Ontwaakt' onder aanvoering van dc jonggestorven Jan Klomp (1874-1897). Klomp en zijn metgezellen manifesteerden zich nadrukkelijk en zorgden voor veel rumoer en vertier. Naast de wekelijkse colportage met Recht voor Allen en Dc Alarmklok brachten zij op gezette tijden serenades aan partijgenoten die in de Alkmaarse gevangenis vertoefden. Na zo'n avondzang aan L.M. Hermans ('Dat geeft nog enige afleiding achter die sombere muren'] in februari 1896 liepen Jan Klomp en zeven medestanders de Alkmaarse politiecommissaris tegen het lijf Er ontspon zich een levendig gesprek: Commissaris: Zeg ereis Klomp, waar gaat ge naar toe? Klomp: Misschien de stad in of naar Heiloo, dat weet ik nog niet. Commissaris: Dan gelast ik je onmiddellijk uiteen te gaan. Ik verbied je een volksoploop te veroorzaken. Wat zou je er van zeggen als ik met zes agenten door de stad ging lopen? Klomp: Niets, al liep ge er met zestien!2 In de kroningsweek in september 1898 ter ere van de kroning van Wilhelmina, toen 'het vissenbloed van de reactie een kookpunt bereikte' (zinsnede uit Recht voor Allen), ging het er aanmerkelijk grimmiger aan toe. Groebe, nog steeds beschouwd als het boegbeeld van socialistisch Alkmaar, weigerde de vlag te hijsen. Dit protest werd hem niet in dank afgenomen. Zeven dagen lang werd hij gesard en beledigd en werd zijn winkelpand aan de Laat 147 door Oranjeklanten belegerd en met stenen bekogeld. Het verslag van de feestelijkheden in Alkmaar in Recht voor Allen doet bijna onwerkelijk aan: 'Moedig bleven Groebe en zijn vrouw in hun huis geposteerd, elk gewapend met een revolver, om 1 zo het moest, hun leven duur te verkopen'.3 Scheiding der geesten Na het justitioneel verbod van de SDB in 1894 werd de plaatselijke SDB-afdeling omgedoopt in een afdeling van de Socialistenbond, maar de nieuwe naamgeving inspireerde niet tot grootse daden. In december 4898 hield de afdeling op te bestaan. Het gedachtegoed van het oude socialisme van SDB en Socialistenbond zou blijven voortleven in de geheelonthouding, het anti-militarisme, de vakverenigingen en het anarchisme of vrij socialisme. De scheiding der geesten voltrok zich formeel halverwege de jaren negentig toen de parlementair socialisten onder leiding van Pieter Jelles Troelstra zich landelijk verenigden in de Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP) en de vrije socialisten onder aanvoering van Ferdinand Domela Nieuwenhuis zich organiseerden rondom het blad De Vrije Socialist. Dc Alkmaarse vrije socialisten als Dirk Boldewijn, Jan Oudes, Cornelis de Vries en Rens Zomerdijk verenigden zich in juli 1898 in de Vrije Propaganda Club Alkmaar later gewijzigd in Vrije Socialistische Groep. Zij verwierpen de parlementaire weg naar het socialisme en propageerden de Algemene Werkstaking als middel om de kapitalistische maatschappij omver te werpen. Het eerste nummer van De Alarmklok, 16 december 1893. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag 41

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 47