Twee bijzondere herenbanken in de Alkmaarse Kapelkerk Carla Ro^e Een van de bekendste kerkgebouwen in de Alkmaarse binnenstad is de Kapelkerk, gelegen op de hoek van de Kapelsteeg en de Laat. Naar dit gebouw werd vorig jaar uitgebreid bouwhistorisch onderzoek verricht door Taco Tel. Daarbij werd ook aandacht besteed aan het interieur. Tot de bijzonderheden in de kerk behoren twee reusachtige herenbanken. De ene, uit 1707, staat recht tegenover de preekstoel, in de noorderdwarsbeuk. De andere, uit 1762, bevindt zich aan de oostkant van het gebouw, in het vroegere koor.1 Herenbanken, ook wel eregestoelten genaamd, behoren tot de karakteristieke inventarisstukken van het historische hervormde kerkinterieur in ons land. Het zijn meubelstukken die zitplaatsen bieden aan meerdere personen. Bij het lezen van de term 'heren' moet in de Hollandse steden in de eerste plaats gedacht worden aan de diverse soorten stadsbestuurders die men destijds kende, zoals burgemeesters, schepene". <m leden van de vroedschap. In de loop der tijd breidde het aantal groepen, dat een eigen herenbank had, zich uit. Zo konden ook officieren en regenten van de stedelijke inrichtingen voor sociale zorg, zoals de armenhuizen en de weeshuizen, eigen gestoelten krijgen in de kerkgebouwen.2 In de twee Alkmaarse binnenstadskerken die na de Reformatie aan het eind van de 16de eeuw voor de hervormde eredienst werden ingericht - de Grote Kerk en de Kapelkerk - zijn nog altijd diverse oude herenbanken aanwezig. Daarbij valt op dat de opzet in beide kerken een verschillende is. Zo beschikte elke groep in de Grote Kerk over zijn eigen, betrekkelijk kleine herenbank. Maar in de Kapelkerk werd gekozen voor een andere oplossing: hier plaatste men twee grote gestoelten, waarbinnen banken voor de verschillende groepen bijeen waren gebracht. Soms zijn de kerkbanken voorzien van geschilderde opschriften waaruit blijkt wie er hoorden te zitten. Wanneer deze echter - zoals in de Kapelkerk - ontbreken, kan men proberen om via andere wegen te achterhalen voor wie de verschillende zitplaatsen bedoeld waren. Een nuttig hulpmiddel daarbij zijn kerkplattegronden, voorzien van een banken- en stoelenplan. Voor wat betreft de Kapelkerk verkeren we in de gelukkige omstandigheid dat er in het verleden diverse kerkplattegronden getekend zijn, waarop

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 40