Werkgroep W elstand De eerste helft van dit jaar zijn tweewekelijks weer de plannen beoordeeld, die ons door de gemeente zijn toegestuurd. Het betreft de verbouwings- of aanpassingsplannen van monumentale of karakte ristieke panden in de binnenstad of daaraan grenzende wijken waar ook veel karakteristieke panden zijn. Onze adviezen weken in hoofdlijn niet erg af van die van de Stichting Welstandszorg Noord-Holland, de instantie die nu de welstands zaken voor de gemeente behartigt. Afronding van het beeldkwaliteitplan binnenstad en de procedure voor een gewijzigd bestemmingsplan voor een deel van de binnenstad stonden ook op onze agenda. Wellicht om economische redenen is er bij de gemeente de neiging tot schaalvergroting. Het blijft een kwestie van keuze, maar wij dachten dat deze keuze door het gereedkomen van deze plannen met vastgelegde uitgangspunten nu eenduidig was bepaald. Aandacht blijft nodig! Plannen voor een hotel op de plaats van het gerechtsgebouw aan de Geestersingel, het complex aan het Hofplein/voorheen ProBiblio en een volumineus project op de plaats van de huidige S.O.B. aan de Keetgracht zijn voorbeelden. Daarnaast is aandacht besteed aan de behandeling in de gemeenteraad van de aanwijzing tot monument van circa vijftig gebouwen van monumentale waarde. Om economische redenen wil de gemeente gevangenis Schutterswei, een deel van het voormalige Elisabeth-ziekenhuis en de voormalige sporttribune van de paardensport vereniging PSV van de lijst halen. Onze grootste zorg gaat uit naar de tribune bij de drafbaan ontworpen door de Alkmaarse architect Jan Wils in 1929. Hij was tevens de architect van het Olympisch stadion in Amsterdam. Indertijd is hij door de gemeente verzocht ons stadion te bouwen en Jan Wils heeft het ontworpen volgens de ideeën van het nieuwe bouwen. Het is de eerste vrijdragende, vrijkragende tribune in Europa. De rommelige gebouwen eromheen moeten natuurlijk wel worden weggedacht. Op verzoek van ons bestuur heeft de Alkmaarse architect Rob de Vries aangetoond, dat de tribune op economische wijze tot wooneenheden kan worden aangepast als in de toekomst dit gehele sportcomplex moet verdwijnen voor woning bouw. Ook de Rijksdienst voor Monumenten zorg, de voordrager van de aanwijzing tot monument heeft zich nu tot de Provincie en de Raad voor de Cultuur gewend in het kader van het monumenten-selectieproject voor nader advies.

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 33