van een iwering. ressante nerende nan van aflopen edschap ens een tieke en flkmaar, :aten, de in loyale in 1797 edschap, anderen de dood van zijn schoonvader in 1801 erfde Gijsbert het imposante huis De Dieu aan de Langestraat tegenover het stadhuis. Daarnaast liet hij in 1810 een fraai buitenhuis bouwen op de plek van het oude kasteel Ter Coulster in Heiloo.3 Ook in de Noord-Hollandse waterschapswereld was Fontein Verschuir geen onbekende. In 1804 komen we hem tegen als heemraad van de Heerhugowaard en hoofdingeland, heemraad en secretaris van de Zijpe. Twee jaar later, in februari 1806, volgde zijn benoeming tot hoogheemraad van het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche en Duinen tot Petten. Een half jaar later werd Gijsbert aangesteld tot rentmeester secretaris van dit Hoogheemraadschap.4 Bij zijn aantreden was men al tien jaar bezig met het aanleggen van strekdammen voor de grote Hondsbossche Zeewering bij Petten om het strand voor de dijk te beschermen. Voor deze werken waren reusachtige hoeveelheden zware steen noodzakelijk. Die steen werd verscheept vanuit het aan de Schelde gelegen Doornik in het huidige België.5 Nadat in augustus 1809 een Engelse strijdmacht op de Zeeuwse eilanden was geland om het door Napoleon tot een grote marinebasis ontwikkelde Antwerpen uit te schakelen, was de vaart over de Schelde maandenlang geblokkeerd. Het bestuur van de Hondsbossche kreeg met de effecten van de invasie te maken toen het eind augustus 1809 het onderhoud van de hoofden met inbegrip van de levering van alle benodigde materialen wilde aanbesteden. Door de Engelse blokkade van de Schelde lukte dat niet De Hondsbossche met strandhoofden bij Camperduin in 1806. Detail uit een kaart van de zeewering door J. Peereboom en N.J. Pieterse. Archief Hoogheemraadschap van de Hondsbossche

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 23